Formacioni anti-Benevento, Pioli mendon ndryshime. Ka edhe balotzhe. Skema mund të variojë

Milani duhet të kthejë faqen dhe të kthehet te suksesi. Dy humbjet e pësuara ndaj Sassuolo dhe Lazio janë të rënda, por skuadra duhet të bëjë absolutisht një hap teknik dhe cilësor dhe të harrojë gjithçka.

Tani nis një mini-kampionat me pesë ndeshje dhe Benevento arrin nesër në San Siro, duke luftuar për të mos rënë në kategori dhe do të japë gjithçka për të marrë një rezultat të mirë në Milano.

Djemtë e Stefano Pioli duhet t’i qasen kësaj ndeshjeje sikur të ishte një finale e vërtetë dhe të mos dështojnë.

Një hap i gabuar do të kompromentonte ashpër Ligën e Kampionëve.

Pioli do të paraqesë disa ndryshime për Milan-Benevento. Në nivelin e modulit, është e mundur që ai të zgjedhë një 4-2-2-2 me Ante Rebic më afër Zlatan Ibrahimovic, i cili do të kthehet pas tre ndeshjeve të mungesës.

Për të kuptuar nëse kjo zgjidhje taktike do të përdoret menjëherë ose nëse vetëm gjatë garës.

Në çdo rast, prania Alexis Saelemaekers dhe Hakan Calhanoglu nuk duket në diskutim.

Padyshim, në varësi të modulit, pozicionet dhe lëvizjet që duhet të bëhen ndryshojnë pak.

Seanca e fundit stërvitore sot në Milanello duhet të sqarojë gjërat.

Në mbrojtje, kthimi i Alessio Romagnoli në formacionin startues duket mjaft i sigurt. Për të kuptuar nëse ai do të zërë vendin e Fikayo Tomorit apo Simon Kjaer.

Të dyve ndoshta do t’ju duhet një ndërrim pushimi.

Anglo-kanadezi vjen nga ndeshjet në të cilat ai kishte përgjegjësi për golat e pësuar, ndërsa danezi mund të ruhet në funksion të Juventus-Milan.

Pjesa tjetër e mbrojtjes do të kompletohet nga Davide Calabria dhe Theo Hernandez.

Në mesfushë, Franck Kessie sigurisht nga minuta e parë, ndërsa duket se ekziston dyshimi për Ismael Bennacer.

Pas kthimit të tij, algjeriani nuk ishte në gjendje të kthehej në nivelet e sezonit të kaluar dhe fillimin e atij aktual.

Nuk përjashtohet që Pioli të vendosë të përdorë një mes Soualiho Meite dhe Sandro Tonali dhe më pas të ri-propozojë Bennacer të dielën tjetër kundër Juventusit në Torino.

(4-2-2-2): G. Donnarumma; Calabria, Kjaer (Tomori), Romagnoli, Theo Hernandez; Bennacer (Tonali/Meite), Kessie; Saelemaekers, Calhanoglu; Rebic, Ibrahimovic.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu