Fode Ballo-Toure prezantohet: “Milan, mundësia që prisja! Duhet të përmirësohem sidomos në diçka, por me Piolin…”

Sot ka qenë dita e prezantimit për Fode-Ballo Toure që ka folur për mediat dhe sigurisht ka treguar edhe ditët e tij të para kuqezi.

Pse zgjodhët Milanin?

“Unë jam shumë i lumtur që jam këtu. Në fillim kishte një kontakt midis Maldini dhe agjentit tim, nuk e besova. Pastaj filluan negociatat me Monaco, por unë fillova ta besoj vetëm kur arrita në Milano”.

Si kanë qenë ditët e para në Milanello dhe takimi me Piolin?

“Ditët e para shkuan mirë. Unë u mirëprita mirë, unë tashmë e njihja Leao, por të gjithë më pritën mirë.

Edhe gjuhën gradualisht e mësoj gjithnjë e më shumë. Pioli më tha atë që pret nga unë dhe se ai është gjithmonë i disponueshëm nëse unë kanë nevojë për diçka”.

Ju nuk shënuat vitin e kaluar. A duhet të përmirësoni këtë aspekt?

“Është një nga gjërat që duhet të përmirësoj. Unë duhet të bëj më mirë dhe të shënoj më shumë siç bën Theo Hernandez”

Çfarë keni të përbashkët me Theo?

“Gjithkush ka stilin e tij. Ashtu si ai, edhe unë jam shumë i shpejtë. Duhet të përmirësoj aspekte të ndryshme, të tilla si nga pikëpamja e realizimit, por secili prej tyre ka cilësitë e tij dhe stilin e tij”.

Si është të gjesh Maignan këtu?

“Ne jemi shumë të lumtur që u takuam përsëri. Ne ndamë disa sezone së bashku në PSG dhe Lille. Ai është si një vëlla për mua, ai gjithmonë më ka dhënë shumë këshilla dhe unë do të vazhdoj ta bëj këtë. Jam i lumtur të luaj përsëri me të”.

Në Milano gjen edhe Tomorin me të cilin je përballur në finalen e Youth Leauge disa vjet më parë …

“Është një kënaqësi e madhe ta shoh përsëri. Ne nuk kemi folur ende për atë finale, por sigurisht që do të flasim për të”

Sa e rëndësishme ishte prania e Maldini në zgjedhjen tuaj?

“Unë jam shumë i lumtur që Maldini më ka sjellë në Milano dhe më ka dhënë besimin e tij. Ai është një pikë e rëndësishme reference”.

Nga kush jeni frymëzuar?

“Unë nuk kam një lojtar që të më frymëzojë. Si fëmijë më pëlqente dikush përpara, por nuk jam frymëzuar nga askush në veçanti.”

A është Milani i Pioli vendi i duhur për të bërë hapin përfundimtar në cilësi?

“Pioli u jep shumë rëndësi mbrojtësve të krahut. Të jem këtu do të më ndihmojë shumë të përmirësohem”

Si mund t’ju ndihmojë të përmirësoni kampionatin në Serie A?

“Nga pikëpamja teknike dhe taktike unë mund të përmirësohem shumë”.

Pse zgjodhët numrin 5?

“5 dhe 3 janë numrat që zakonisht vishen nga mbrojtësit e majtë. 3 nuk ishte në dispozicion kështu që unë zgjodha 5”.

Cilat janë cilësitë tuaja kryesore dhe ku duhet të përmirësoheni?

“Këtu mund të përmirësohem shumë në fazën mbrojtëse. Unë jam një lojtar shumë agresiv dhe i shpejtë”.

Çfarë shkoi keq në Monaco?

“Futbolli është i tillë, këto gjëra ndodhin. Mund të ndodhë që të ketë ulje dhe ngritje. Por tani unë jam te Milani dhe mendoj vetëm të bëj mirë këtu”

Pse e donit vetëm Milanin?

“Milani është një klub i shkëlqyeshëm, nuk mund të humbas një rast të tillë. Këtu dua të përmirësohem, do të punoj shumë, atëherë trajneri do të vendosë se cili do të luajë”.

Në janar do të kesh Kupën e Afrikës …

“Unë do të jem i lumtur të përfaqësoj ekipin tim kombëtar në Kupën e Afrikës. Nëse duhet të flasim me klubin për këtë, ne do ta bëjmë atë pa probleme”

A mund t’ju ndihmojë fakti që ka disa lojtarë francezë në Milano?

“Jam i lumtur që ka francez, sigurisht që mund të më ndihmojnë edhe në përkthimin nga italishtja nëse nuk kuptoj diçka. Ata sigurisht që do të më bëjnë të ndihem i qetë”.

Cilat janë ndryshimet midis ligës italiane dhe franceze?

“Në Francë futbolli është më fizik dhe luhet me më shumë intensitet, ndërsa në Itali është më taktik. Do të duhet përqendrim i madh nga fillimi në fund”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu