“Flop” Paqueta! Nga Brazili: Ja pse ishte faji i Milanit pse zhgënjeu

Në fund të shtatorit të kaluar, Milani arriti ta shiste Lucas Paquetà te Lyon. Një operacion i rëndësishëm si ekonomikisht ashtu edhe mjedisor.

Në fakt, braziliani kurrë nuk ka qenë në gjendje të shprehet në nivele të larta, përveç në daljet e para kuqezi në fillim të vitit 2019.

Paquetà u konsiderua nga shumë njerëz si një dështim, një blerje e rrezikshme nga dyshja Maldini-Leonardo. Ish-talenti i Flamengo i kushtoi klubit 35 milion euro.

Sot mesfushori brazilian po bën mirë te Lyon, ku ngadalë po fiton besimin e mjedisit dhe trajnerit të tij Rudi Garcia.

Cilësitë e tij nuk diskutohen. Por atëherë pse në Milano për pothuajse dy sezone ishte hija e vetëvetes?

Shpjegimi i mundshëm vjen nga Brazili, nga ish-futbollisti dhe ndërmjetësi aktual Fabio Simplicio.

Intervistuar nga Tuttomercatoëeb.com, ish-lojtari i Parma dhe Roma tha mendimin e tij në një mënyrë të thatë dhe koncize.

“Performanca e dobët e Paquetà? Për mua kjo varej shumë nga skemat e Milanit, ato nuk ishin në përputhje me karakteristikat e tij – shpjegon Simplicio – Ai është pothuajse një element kryesor i ekipit kombëtar brazilian, ndërsa në Itali nuk iu dha mundësia të shprehej.

Sot, megjithatë, Milano po fluturon, shitja ishte zgjedhja e duhur”.

E vështirë të kuptohet nëse është më shumë faji i Milanit, i cili nuk i dha djalit besim dhe kohë, apo i vetë Paquetà i cili bëri më pak përpjekje sesa duhej. Fakti është se transferimi në Lyon ishte padyshim lëvizja e duhur për të gjithë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu