FLET PIOLI: SuperLeague? Klubi më kërkoi diçka thelbësore! Ibra, Bennacer, Theo dhe Calha nuk janë mirë, por…

Stefano Pioli foli sot në konferencë për shtyp për ndeshjen e Milanit ndaj Sassuolo, por i ra shkurt edhe çështjes së Superligës, duke shtuar se mund të ketë ndryshime në formacion për shkak se katër lojtarë nuk janë edhe aq mirë fizikisht…

Pasi thyet tabunë në “San Siro”, do të jeni në gjendje të luani më të qetë në shtëpi tani?

“Të qetë nuk është një term që duhet të na takojë ne. Ne duhet të qëndrojmë të përqendruar, ne vijmë nga një fitore, por nesër përballemi me një kundërshtar tjetër përveç Genoa.

Sassuolo përgatitet mirë për këto ndeshje, ne do të duhet të jemi të gatshëm të paraqitemi me jë performanca që është në lartësi”.

Çfarë mendoni për Superligën?

“Klubi më kërkoi të mendoja vetëm për punën dhe qëllimin tonë. Pastaj ne do të vlerësojmë se çfarë do të ndodhë në të ardhmen, nuk është koha të mendojmë për ndonjë gjë tjetër.”

Si janë Ibra dhe Bennacer?

“Për nesër kemi disa probleme, nesër në mëngjes do të kuptojmë më mirë. Ibra, Theo, Calha dhe Bennacer kanë pasur disa vështirësi në stërvitje, por ne do t’i vlerësojmë ato më mirë nesër në mëngjes”.

Pas gjithë thashethemeve të Superligës, cilat janë synimet tuaja në këtë finale?

“Në vitet e fundit, Milani kurrë nuk ka arritur mes katër ekipeve të para.

Do të ishte një qëllim i rëndësishëm, do të thoshte që ne jemi rritur vitin e fundit. Pra, qëllimi është atje dhe është absolutisht i rëndësishëm.

Askush nuk mund të parashikojë të ardhmen, nuk jam personi që duhet të flas për këtë”.

Ka pasur disa kritika në lidhje me gjendjen fizike të ekipit të tij. A ekziston ky problem?

“Jo. Ne kemi gabuar nga pikëpamja teknike, kur nuk i mbyllni ndeshjet atëherë rrezikoni.

Nesër do të jetë një lojë ndryshe, midis dy skuadrave që duan të sulmojnë. Do të ketë më shumë hapësirë. Sassuolo ka krijuar probleme për të gjithë”.

Çfarë ndeshje do të jetë nesër?

“Në futbollin italian askush nuk të jep asgjë. Sassuolo do të jetë përgatitur vetë në mënyrën më të mirë të mundshme, ata gjithashtu patën një ditë pushimi shtesë, por ky është kalendari”

Si e patë Mandzukic?

“Ai bëri mirë kur hyri, e bëri të ndjehet prania e tij. Nuk ka ende 90 minuta të plota, por unë vërtet besoj te ai. Do të na japë një kontribut të rëndësishëm”

A mundet Romagnoli të luajë titullar nesër?

“Ai ka bërë shumë në rrugën tonë, ai ka pasur një rënie fiziologjike. Nuk është ende në 100%, por së shpejti do të jetë”.

A është gabimi i Donnarumma ndaj Genova faji i çështjes së rinovimit?

“Unë e shoh atë të qetë dhe të përqendruar. Ka një gabim të vogël herë pas here, por le të mos harrojmë të gjitha gjërat e mira që ai bëri këtë sezon.

Këtu ne mendojmë vetëm për ndeshjen e nesërme dhe arritjen e qëllimit tonë.

Deri më sot kemi të njëjtat pikë si në fund të vitit të kaluar, kemi luajtur shumë ndeshje edhe në Evropë, kështu që rritja e ekipit është e dukshme. Thjesht duhet të mendojmë të bëjmë më të mirën nga tani deri në fund”

Cila do të jetë e ardhmja e Hauge?

“Kjo nuk është koha për të folur për të ardhmen. Unë jam i lumtur me Jens, ne jemi një klub i shkëlqyeshëm dhe për këtë arsye ka konkurrencë të madhe”

Sa ndiheni që jeni rritur që kur u bashkuat me Milanin?

“Ndeshjet e ardhshme janë një provim për të gjithë, është normale. Pastaj ne do të vlerësojmë punën që kemi bërë. Ne kemi gjëra të mira dhe të tjera që duhet t’i përmirësojmë. Në karrierën time nuk kam ndaluar kurrë së studiuari dhe mësuari sepse futbolli ndryshon vazhdimisht “

A jeni i kënaqur me Tonali?

“Ai po bën mirë, por mund të bëjë më shumë. Kërcimi që bëri ishte i rëndësishëm, i duhej kohë për t’u përshtatur me një modul të ri. Por ai po bën mirë, ai mund të luajë nesër”.

Çfarë problemesh kanë të dëmtuarit?

“Bennacer dhe Calha morën disa fryrje në kyçin e këmbës në ndeshjen e fundit, Ibra dhe Theo kanë lodhje të muskujve. Le të shohim nëse do të shërohen”

Si e shpjegoni performancën e ndryshme në shtëpi dhe jashtë?

“Në shtëpi nuk kishte mungesë të paraqitjeve, kishte mungesë të cilësisë në ndeshjet e fundit.

Në ndeshjet e fundit në shtëpi ne bëmë shumë pak, kjo ishte një pikë e dobët. E rëndësishme t’i qasemi mirë ndeshjeve. “

Çfarë kuptoni duke përmirësuar kontrollin e ndeshjes?

“Ne duhet të kontrollojmë më mirë lojërat dhe të menaxhojmë më mirë momentet. Ne jemi një ekip që pëlqen të luajë me intensitet, por në disa raste duhet të mësojmë të menaxhojmë më mirë ritmin e ndeshjeve. Duhet të rritemi për këtë”.

Mungon një lojtar që rrezikon më shumë?

“Të dielën Leao lëvizi shumë, por ai nuk u shërbeu. Ne duhet të ngremë kokën më shumë në raste të caktuara. Të shikojmë përpara duhet të jetë një detyrim”.

A ju pëlqeu shpëtimi i dyfishtë i Kjaer dhe Tomori?

“Këto janë situata të rëndësishme për të arritur një rezultat. Ju gjithmonë duhet të mbroni golin sa më shumë që të jetë e mundur”

A keni menaxhim më të mirë të garave?

“Ne duhet të jemi më të kthjellët. Kundër Genovës kemi humbur disa kundërsulme në fund”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu