FLET PIOLI: Negativiteti nuk na prek, po punojmë për të kthyer Milanin e madh, Maldini…

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, foli sot në konferencë shtypi duke përgatitur ndeshjen e Europa League ndaj Manchester United.

Çfarë mund t’ju japë fitorja e fundit për ndeshjen e nesërme?

“Duhet të na japë më shumë siguri. Kur luajmë intensivisht ne jemi një ekip i mirë. Jemi të përgatitur të luajmë një ndeshje të shkëlqyeshme edhe nesër në mbrëmje”

A keni gjetur siguri më të madhe në mbrojtje?

“Duhet të jesh një ekip i bashkuar në të dy fazat. Nëse jemi më kompakt dhe më të shkurtër, mund të bëjmë më mirë si në fazat mbrojtëse ashtu edhe në ato sulmuese”

A ju bëri përshtypje performanca e United ndaj City-t?

“Isha shumë i befasuar, United ka fituar me meritë kundër një ekipi fantastik që nuk ka humbur në 20-21 ndeshje radhazi. Ne e studiuam atë ndeshje”

Çfarë mund të na thoni për Dalotin?

“Ne jemi shumë të kënaqur me rritjen e tij. E ardhmja? Ende është herët, jemi përqendruar vetëm në ndeshjet e ardhshme. Nuk më takon mua të flas për këto gjëra”.

A është një finale e parakohshme?

“Nuk mendoj kështu, ka shumë skuadra të forta ende në garë. Sigurisht që është një ndeshje prestigjioze midis dy klubeve historike me një të kaluar të shkëlqyeshme. Tani ne po punojmë për t’u kthyer në elitë dhe për t’i bërë ëndrrat tona të vërteta”

Sa i rëndësishëm do të jetë Gigio Donnarumma nesër?

“Gigio është vendimtar për ne si në fazën mbrojtëse ashtu edhe në dhomat e zhveshjes. Performanca e tij do të jetë shumë e rëndësishme për ne nesër”

A do të ishte barazimi një rezultat i mirë për ju?

“Disa ndeshje thjesht duhet të luhen në maksimum dhe me bindje të madhe, si dhe me respekt të madh për një ekip që ka dalë nga Champions League.

Një rezultat pozitiv nesër në mbrëmje do të na jepte një moment të rëndësishëm në funksion të kthimit”.

Sipas mendimit tuaj, sa kohë do të duhet për të parë Milanin si ai që mundi Manchesterin në 2007?

“Ne jemi duke punuar për t’u rikthyer. Maldini tha gjërat e duhura disa kohë më parë: duhen disa vjet paraqitje të rregullt në Champions League për t’u rritur dhe për të menduar për të garuar në nivele të caktuara dhe për të fituar trofe. Duhet të përballemi me këtë bindje dhe këtë entuziazëm”.

A nxjerr Milani më të mirën kur është në vështirësi?

“Ne kemi një zgjedhje për të bërë: ose le të mbingarkohemi nga valët negative ose ngasim ato pozitive. Dhe ne zgjodhëm të shohim përpara. Ekipi do të zhvillojë një paraqitje të mirë kundër një kundërshtari të vështirë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu