FLET PIOLI: Mandzukic? Ibra më bëri një premtim. Mos u shqetësoni për Kjaer, por ky Kalulu…

Stefano Pioli u intervistua nga Sky Sport pas ndeshjes Cagliari-Milan duke u ndalur te paraqitja, fitorja por edhe merkato dhe afrimet.

“Ne mendojmë të japim maksimumin tonë në çdo ndeshje, ky është sezoni. Unë gjithmonë kërkoj nga lojtarët e mi vëmendje, ne duhet të jemi të gjithë të gatshëm dhe kështu ishim. Bëmë një provë të forcës,  fituam me meritë”

Ky Milan si ai i vitit 2011: “U them faleminderit tifozëve për mbështetjen e tyre, ekipi do të bëjë gjithçka për të dhënë më të mirën, ne duhet të vazhdojmë të mendojmë se çdo ndeshje do të jetë më e rëndësishmja.

Të shtunën do të kemi një ndeshje shumë të rëndësishme kundër Atalanta. Në prill do të shohim renditjen”.

Për Mandzukic: “Ibra tha se ai do të kujdeset ai për Marion, pra që ta mbajë larg telasheve.

Jam i lumtur, klubi është ambicioz, ata duan që Milani të kthehet në krye, ardhja e Mandzukic shkon në këtë situatë.

Duke pasur parasysh shumë angazhime dhe çështje kritike në këtë sezon, kemi nevojë për shumë lojtarë. Unë gjithashtu u them atyre se sasia e minutave nuk është e rëndësishme por cilësia. Kur klubi ma propozoi unë menjëherë thashë po, fola me të, më tha që është shumë i motivuar, ai është një fitues”.

CAGLIARI, ITALY – JANUARY 18: Zlatan Ibrahimovic of Milan celebrates his goal to make it 0-2 during the Serie A match between Cagliari Calcio and AC Milan at Sardegna Arena on January 18, 2021 in Cagliari, Italy. (Photo by Enrico Locci/Getty Images)

Për Mandzukic dhe Ibra së bashku: “Parimet e lojës llogariten, ne gjetëm një ekuilibër, ne gjithmonë luajmë me dy sulmues, një qendror dhe një në të majtë. Me Mario nuk kam folur ende për taktikat.

Na duhen shumë lojtarë, sepse është e pashmangshme që do të ketë ndryshime, rotacion. Ne nuk duhet të rrezikojmë. Nga shtatori në dhjetor luajtëm me të njëjtën lojtarë dhe humbëm disa përmes dëmtimeve. Jam i kënaqur me zgjedhjet e klubit, është gati ta bëj përsëri nëse paraqitet mundësia”.

Për Kalulu: “Unë jam shumë i lumtur dhe i kënaqur, ai luan me personalitet dhe forcë, është një tjetër lojtar që mund të na japë kënaqësi”

Për Kjaer: “Nuk u lëndua, ai e ka këtë bezdi që e kufizon pak, më mirë të mos rrezikojë dhimbje koke tjetër. Ka një shqetësim në mesin e tij dhe e penalizon pak, ndaj e hoqa.

Sa më shumë lojtarë cilësorë të jemi, aq më shumë do të jemi në gjendje të paraqesim skuadra konkurruese”

Scudetto: “Shtatë skuadra janë shumë të forta, të gjitha do të luftojnë deri në fund për të fituar Scudetto dhe për të arritur në Ligën e Kampionëve. Ne do të luftojmë për të hyrë në katër të parët, është një rrugë që duhet të na japë besim. Sonte ne fituam duke luftuar, cilësia është e dukshme dhe e dëshmojmë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu