FLET PIOLI: Kujdes nga Bodo, djemve u dhashë porosi… Diaz gati, çfarë pres nga merkato dhe Leao…

Stefano Pioli, trajneri i Milanit, foli përpara ndeshjes së turit të tretë të Europa League ndaj Bogo/Glimt në “San Siro”. Trajneri preku disa tema të ekipit të tij, duke treguar edhe rrezikshmërinë e kundërshtarit norvegjez.

A ka gjithçka për të humbur Milani nesër?

“Nuk më pëlqen të mendoj se kemi gjithçka për të humbur, por kemi gjithçka për të fituar. Ne duhet të fusim në lojë filozofinë tonë të lojës. Ata kanë luajtur 20 ndeshje, 18 prej të cilave i kanë fituar dhe dy i kanë barazuar”

Si po ecën ekipi?

“Ne jemi duke bërë mirë, veçanërisht mendërisht. Ne jemi duke përgatitur ndeshjen sikur të ishte një finale. Unë u thashë djemve se kjo duhet të jetë ndeshja më e rëndësishme e jetës së tyre”

Mesfusha?

“4 mesfushorët që kam mund të luajnë të gjithë së bashku dhe të rrotullohen pa probleme. Mënyra se si luajmë kam nevojë për lojtarë që dinë të ndjehen mirë në fushë. Unë e konsideroj Krunic një joly, ai gjithashtu mund të luajë përpara”.

A është Milan i gatshëm të luajë dy ndeshje brenda pak ditësh?

“Duhet të jemi gati për nesër, pastaj nga nesër në mbrëmje në 23:00 do të mendojmë për Crotone”.

Sa keni nevojë për një mbrojtës qendror me përvojë?

“Unë kam besim të madh në punën e klubit për të forcuar ekipin. Në mbrojtje jemi pak sepse kemi Romagnoli, Conti dhe Musacchio jashtë. Ne do të shohim se çfarë do të ndodhë”.

A mund të ndihmojnë pesë zëvendësimet?

“Nuk kishte kuptim të sillnim 23 lojtarë dhe të zëvendësonim vetëm 3. Për ne ekziston mundësia e përdorimit të më shumë lojtarëve, një situatë nga e cila mund të nxjerrim gjëra pozitive”.

A mund t’ju vërë Bodo në telashe?

“Ata kanë dy sulmues shumë të shpejtë. Gjithmonë duan të luajnë lojën, kështu që mund të na lënë pak hapësirë. Nëse nuk kanë humbur kurrë, është për shkak se kanë cilësi”

Si po ia kalojnë Leao, Romagnoli dhe Musacchio?

“Shpresoj ta kthej atë sa më shpejt të jetë e mundur. Vështirë për të bërë parashikime, ai është i ri kështu që mbase mund të shërohet shpejt. Musacchio dhe Romagnoli janë më të mirë, por ne nuk duam ta parashikojmë kohën. Unë mendoj se ata mund të kthehen në fushë pas kombëtareve”

Çfarë prisni nga Leao këtë vit?

“Ai duhet të vendosë cilësitë e tij në fushë, ai ka cilësi të shkëlqyera, duhet të luajë me ekipin dhe të bëjë ndryshimin, ai mund ta bëjë këtë. Vitin e kaluar ishte sezoni i tij i parë në një futboll tjetër. Unë pres prova bindëse prej tij”.

Stafetë e mundshme midis Ibra dhe Colombo?

“Do të marr parasysh gjendjen fizike të lojtarëve, flas vazhdimisht me lojtarët. Ne duhet të rimëkëmbet dhe të jemi gati”.

Si i patë Saelemaekers në të djathtë?

“Alexis bëri mirë edhe në Irlandë. Ai mund të luajë në të dy krahët, Maldini dhe Diaz gjithashtu mund të luajnë nga jashtë. Ne do të shohim se kush do të luajë nesër”.

Si duket Diaz?

“Diaz është mirë. Ende nuk kam vendosur nëse ai do të luajë, por ai është gati, ashtu siç janë edhe shokët e tjerë të skuadrës”.

A ju befasoi Calabria?

“Unë jam shumë i lumtur kur lojtarët kapërcejnë momentet e vështira. Davide ka vuajtur disa kritika dhe disa nga vendimet e mia, por ai kurrë nuk u dorëzua dhe gjithmonë e vuri veten në dispozicion. Nuk më befasoi, jam i lumtur që po bën mirë me vazhdimësinë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu