FLET PIOLI: Konferenca e plotë e trajnerit të Milani! Rio Ave, të dëmtuarit, Leao, Paqueta, Ibra…

Milani do të rikthehet në fushë menjëherë pas ndeshjes së fituar ndaj Crotones.

Shumë pyetje dhe përgjigje në konferencën për shtyp të trajnerit Stefano Pioli në prag të ndeshjes së nesërme në Portugali, e vlefshme për playoff që të çon në grupet e Europa League, përballë Rio Ave.

Si mbërrin ekipi?

“Jemi të stërvitur nga dy ndeshjet e mëparshme, por mënyra e qasjes dhe mentaliteti kanë rëndësi. Kemi 95 minuta para nesh në të cilat mund të japim më të mirën tonë dhe të marrim maksimumin. Sigurisht kemi dy ndeshje që kemi kaluar në Europa League, por edhe kundërshtarët tanë i kanë zhvilluar ato. Duhet shumë respekt për kundërshtarët”.

A ekziston mundësia që skuadra të rritet?

“Duhet të jetë, ne do të duhet të demonstrojmë cilësitë tona përpara një ekipi që ka fituar dy ndeshje jashtë dhe ka mposhtur Besiktas, jo një kundërshtar i lehtë.

Një ekip teknik që mban pozicione të mira. Do të përpiqemi të jemi agresivë, por në të njëjtën kohë do të jetë e nevojshme të jemi të kthjellët për të kuptuar se kur duhet të presësh dhe sulmosh”.

Çfarë ekipi është Rio Ave?

“Dëshiron të udhëheqë ndeshjen me zotërimin e topit. Do të duhet ta shmangim këtë, të jemi agresivë dhe ta bëjmë atë me qartësi”

Si janë të dëmtuarit?

“Romagnoli po kthehet në grup, pushimi do të jetë i rëndësishëm për të. Shpresoj që të jetë e njëjta gjë edhe për Conti. Musaçhio është më i mirë, nuk e di nëse do të jetë gati pas pushimit”

Leao apo Colombo nesër?

“Nuk janë vetëm ata. Zgjedhja do të varet nga mënyra se si duam të luajmë. Jam i kënaqur me disponueshmërinë e Leao, por ai kohët e fundit po stërvitet me ne. Duhet të përmirësojë gjendjen e tij, nesër do të jetë në gjendje të bëjë një pjesë loje”.

Jeni tunduar ta vendosni Kessie në mbrojtje dhe Tonali në mes të fushës me Bennacer?

“Shpresoj të mos kem nevojë ta vendos Kessie në mbrojtje, pasi kjo do të thotë se do të kishim humbur një nga mbrojtjet qendrore”

Si e gjykoni performancën e Diaz në Crotone?

“Ishte ndeshja e parë, ai mund të bëjë më mirë, por ai po rritet shumë. Duhet të jetë edhe më vendimtar. E kemi në dispozicion për nesër. Do të vendos se kush do të luajë në krah.

Ne duhet të mendojmë të luajmë si një ekip dhe të japim gjithçka, por është e qartë se emri Milan mbart gjithmonë më shumë përgjegjësi”.

Si është Leao dhe a mund të jetë ky sezoni i shenjtërimit të tij?

“Ai është më i mirë, por ka vetëm gjashtë stërvitje në këmbët e tij”

Paqueta?

“E falënderoj për disponueshmërinë e tij. i uroj fat të madh. Këtu ai gjeti disa vështirësi, por ai ka cilësitë për të bërë mirë. Ai duhet të besojë te vetja”.

Çfarë mendoni për Kessie si një udhëheqëse?

“Gjëja më e rëndësishme është gjithmonë grupi, është grupi që po bëhet lider. Ne duhet të insistojmë në këtë. Kessie është një djalë pozitiv, është gjithmonë i përqendruar dhe i gatshëm të ndihmojë shokët e tij të skuadrës në vështirësi. Unë dhe shokët e tij të skuadrës po i vlerësojmë vërtet të gjitha këto”.

A keni dëshirë ta mbyllni kualifikimin?

“Ishte qëllimi ynë i parë i sezonit. Nesër faza e parë mbaron dhe ne duam të kalojmë për të pasur një udhëtim më të gjatë në Evropë”

Mbrojtja që po luan është gjithmonë e njëjtë …

“Të luash së bashku kaq shpesh ndihmon për t’u njohur më mirë me njëri-tjetrin. Mbrojtja po bën mirë, por i gjithë ekipi do të duhet të jetë kompakt nesër”

Si po e përjetoni javën?

“Duhet të mendojmë për ndeshjen e nesërme dhe pastaj atë kundër Spezia. Shpresojmë të shohim përsëri tifozët në stadium së shpejti. Ka profesionistë që po mendojnë për tërë këtë situatë, ne duhet të mbështetemi tek ata.”

Sa e rëndësishme është ndeshja e nesërme edhe për futbollin italian?

“Kurrë nuk i quaj këto ndeshje të thjeshta. Rio Ave është më i fortë se kundërshtarët tanë të mëparshëm. Duhet të luajmë një lojë të shkëlqyer dhe të fitojmë”

Si është Ibrahimovic?

“Ibra është brenda grupit në të gjitha aspektet, në bisedat e tyre ata janë duke ndjerë dhe stimuluar, këtu udhëheqësi po bëhet grupi, dëshira për të qenë së bashku dhe për të qenë të kënaqur dhe të lumtur me performancën e tyre”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu