FLET MALDINI: Milan, ja rruga për të kapur Bayern, City dhe Liverpool. Ibra rinovon? Po vazhdoi kështu…

Paolo Maldini, drejtori teknik i Milanit, u intervistua nga transmetuesi francez Bein Sports ditën e sotme dhe foli mbi shumë tema, duke prekur sidomos skuadrën kuqezi, rinovimet, por edhe Zlatan Ibrahimovic dhe zgjedhjen e gabuar Giampaolo.

“Sigurisht që është një vit i veçantë, një vit që na sheh të luajmë çdo tre ditë. Mungesa e publikut e bën gjithçka më të komplikuar.

Është një futboll me të cilin ende duhet të mësohemi, publiku në shtëpi duhet të mësohet ende, por për lojtarët është thjesht puna e tyre.

Duhet thënë se me mungesën e publikut një ekip i ri si i yni arriti të arrinte rezultate pozitive. Ndryshimi është për shkak të mentalitetit.

Milani filloi një vit më herët sesa ajo që ndodhi në botë me pandeminë në përpjekje për të arritur vetë-qëndrueshmëri dhe për të arritur një ekuilibër financiar. Kjo bëhet përmes lojtarëve të rinj, me një ekip me padyshim kosto të ndryshme”.

Për Ibrahimovic: “Zlatan ne u përpoqëm ta sillnim në 2018, por ai kishte një kontratë ekzistuese me LA Galaxy.

Kur mbërriti ne u përpoqëm t’i ofrojmë një kontratë më të gjatë se gjashtë muajt që ai nënshkroi, por ai donte të shihte se si do të ishte përgjigja e trupit të tij për kthimin në një kampionat kaq të lartë profesional.

Rinovimi? Ai na tha se kjo do të varet nga trupi i tij. Por nëse vazhdon kështu nuk e shoh pse nuk mund të jetë përsëri me ne një tjetër vit”.

Hendeku me të mëdhenjtë e futbollit botëror: “Unë mendoj se hendeku i Milanit me skuadra si Bayern, City, Liverpool në vitet e fundit është zgjeruar pak.

Milani nuk është në atë nivel ende, edhe pse ne kemi qenë duke e udhëhequr kampionatin që nga java e parë. Ndoshta na duhen dy vite të qëndrueshme në Ligën e Kampionëve që të kemi një ekip vërtet konkurrues për të shkuar dhe luftuar me këto ekipe për Ligën e Kampionëve.

Mos të harrojmë se Milani ka 8 vjet që mungon në Champions, kjo e bën ndryshimin ekonomikisht.

FPF është sigurisht një gjë e mirë për sigurinë ekonomike të futbollit, por duket se hendeku midis ekipeve që dëshirojnë të kthehen në majë dhe atyre që tashmë janë rritur rritet.

Mbi Sacchi: “Pa Sacchi Milani i madh nuk do të kishte ekzistuar kurrë”.

Për Gourcouff: “Ndonjëherë talenti nuk mjafton, një ekip ndërtohet mbi shumë gjëra”.

Për marrëdhëniet me lojtarët gjatë bllokimit: “Ne biseduam në Skype, këmbëngulëm t’u tregojmë lojtarëve tanë se mund të përmirësojmë pozicionin tonë në renditje. Kur rifilloi kampionati, ne demonstruam cilësitë e kësaj skuadre”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu