FLET LEGJENDA BAREZI: “Donnarumma të ndihet i privilegjuar! Tomori ka stof kampioni, ju siguroj se Elliott…”

Shpirti i madh i Milanit kalon nga historia e tij jetëgjatë dhe fituese. Një nga përfaqësuesit më të mëdhenj të traditës “Rossoneri” është sigurisht Franco Baresi.

Ish kapiteni tani është nënkryetar nderi i klubit. Një rol institucional, për një person që është shumë i lidhur me këto ngjyra.

during the Serie A match between AC Milan and US Sassuolo at Stadio Giuseppe Meazza on December 15, 2019 in Milan, Italy.

Gazzetta dello Sport publikoi një intervistë ekskluzive me Baresi, i cili komentoi mbi progresin e Milanit sot dhe gjithashtu vlerën e skuadrës në dispozicion të Stefano Pioli.

Si vërejtje e parë, Baresi u shpreh realisht për garën për titull: “Le të shohim se çfarë do të ndodhë, ekziston një Inter i fortë dhe i vendosur mirë para nesh. Mendoj se Milani duhet të vazhdojë të synojë maksimumin, është pjesë e historisë sonë.

Ne e dimë që për Scudetto nuk varet vetëm nga ne, ndërkohë duhet të vazhdojmë të fitojmë me të njëjtën frymë si në Firence, ku kemi dhënë një sinjal të mirë”.

Dallimet midis Milanit dhe Interit janë të ndryshme: “Janë dy skuadra të ndryshme. Loja është shenja dalluese që ka karakterizuar sezonin tonë: Milani është proaktiv, fitoret bazohen në cilësi siç thotë historia e këtij klubi. Ne dalim në fushë me guxim, ndonjëherë ndoshta duke rrezikuar diçka, por gjithmonë me dëshirën për të krijuar më shumë se të tjerët, dhe rezultatet po e shpërblejnë Piolin”.

Një nga faktorët që e pëlqen më shumë numrin historik 6 të Milanos është prania e shumë talenteve italianë në skuadër: “Kjo është tradita jonë. Lojtarë të vlefshëm italianë, shpesh të rritur në Milanello: njohja e mjedisit do të thotë gjithashtu njohja e kulturës së klubit, dhe fakti që Pioli mund të përqendrohet edhe tek të rinjtë që janë rritur këtu është sigurisht një avantazh, madje edhe për ata që vijnë nga jashtë dhe përshtaten”.

Si një mbrojtës i shkëlqyeshëm, Baresi foli për shpërthimin e Tomorit, tashmë një idhull: “Ai po imponohet me shumë vendosmëri dhe talent. Arriti në një kampionat që nuk e njihte dhe u përball me të pa frikë. Janë cilësi potenciale të kampionit, shpresojmë të vazhdojë. Nëse do të qëndrojë? Ne do të bëjmë gjithçka që është e mundur për ta blerë, edhe pse nuk do të varet vetëm nga Milani”.

Për Romagnoli dhe Donnarumma: “Ai thjesht duhet të kthehet nga dëmtimi. Besoj se Alessio do të kthehet një pikë referimi:L ai është kapiten dhe njihet nga të gjithë. Gigio mban shiritin 22 vjeç, është një privilegj, ai duhet ta dijë këtë. Ne e dimë vlerën dhe cilësitë e Gigio, ai u rrit këtu dhe ne e dimë se sa i rëndësishëm mund të jetë ai për Milanin edhe në vitet e ardhshme”.

Kthimi i Ibrahimovic në ekipin kombëtar: “Nuk më habit më. Në të vërtetë, ka një gjë: ato lot para kamerave, ai është një djalë me zemër. Në menaxhim? Ka kohë, shpresoj ta shoh në fushë për një sezon tjetër ”.

Më në fund për ambiciet e klubit: “Pioli është rritur për të krijuar një harmoni të veçantë. Është një grup i ri, dhe si i tillë jeton ndeshjet me entuziazëm: kjo ndonjëherë mund ta çojë të bëjë gabime, është pjesë e rrugës së rritjes. Gabimet gjithashtu kanë peshën e tyre.

Milani në Ligën e Kampionëve? Le të mendojmë për të tashmen. Ajo për të cilën jam i sigurt është se nëse ka qëllime të rëndësishme për të luftuar, kompania do të lëvizë në përputhje me rrethanat”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu