Fiorentina-Milan, formacionet e mundshme: Dy rikthime titullarësh dhe Ibrahimovic!

Nesër pasdite, në stadiumin Artemio Franchi, Milan do të zbresë në fushë për të luajtur ndaj Fiorentina dhe do të duhet të bëjë sërish pa gjashtë futbollistë: Calabria, Romagnoli, Rebic, Leao dhe Mandzukic jashtë për shkak të dëmtimeve.

Megjithatë, Stefano Pioli do të duhet të fusë formacionin e duhur duke përshtatur zgjedhjet në dispozicion të më të mirëve.

Fiorentina, edhe pse në vend të katërmbëdhjetë në kampionat, përsëri përfaqëson një ekip të shkëlqyeshëm, të përbëhet nga lojtarë të mirë dhe një trajner me përvojë në stol.

Vendi i dytë në Serie A qëndron në ekuilibër, me Juventusin vetëm një pikë larg dhe një lojë ende për të zhvilluar (ndaj Napoli).

Nesër duhet shumë vendosmëri dhe përkushtim për të rrëmbyer tre pikët dhe për të konsoliduar këtë kualifikim për në Ligën e Kampionëve sezonin tjetër.

Le të shohim, pra, cili mund të jetë formacioni fillestar që Stefano Pioli do të fusë në fushë; dhe atë që Prandelli mund të zgjidhte për t’u përballur me kuqezinjtë.

Sipas asaj që është dalluar këto ditë në stërvitje, nesër Pioli duhet të kompensojë mungesën e Davide Calabria (i cili iu nënshtrua një operacioni në gju) me Diogo Dalot. Pierre Kalulu  do të fillonte nga stoli, duke pritur në rast se do të luante një pjesë të lojës.

Me Romagnoli jashtë për shkak të një dëmtimi të muskujve, çifti tani i fortë Kjaer-Tomori do të luajë në qendër të mbrojtjes. Ndërsa në të majtë, i zakonshmi Theo Hernandez.

Në mesfushë, megjithë kthimin e Ismael Bennacer, duhet të jetë radha e Sandro Tonali të bashkohet me Franck Kessie. Stol, si për algjerianin ashtu edhe për Meite: ky i fundit u angazhua për 90 minutat e Europa League kundër Manchester United.

Në tredhëmbëshin pas sulmuesit kryesor që do të jetë Ibrahimovic, prania e Hakan Calhanoglu duhet të jetë e sigurt në qendër; në të djathtë Alexis Saelemaekers dhe në të majtë  Brahim Diaz – favorit spanjolli në vend të Krunic dhe Hauge.

FIORENTINA (3-5-2): Dragoëski; Milenkovic, Pezzella, M.Quarta; Caceres, Bonaventura, Pulgar, Castrovilli (ose Eysseric), Venuti (ose Biraghi); Ribery, Vlahovic.

MILAN (4-2-3-1): Donnarumma; Dalot, Kjaer, Tomori, Hernandez; Tonali, Kessie; Saelemaekers, Calhanoglu, Diaz (ose Hauge); Ibrahimovic.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu