Federata merr vendim mbi Milan, Juventus dhe Inter! “Nuk i penalizojmë dot, kjo sepse…”

Ishte folur me forcë për skualifikimin ose gjobitjen e Milan, Juventus dhe Inter sa i përket pjesëmarrjes në Super League, por Federata Italiane e Futbollit ka marrë vendim.

FIGC nuk do të sanksionojë Juventusin, Interin dhe Milanin për t’u bashkuar me projektin e shkatërruar Super League.

Kjo u deklarua nga presidenti federal, Gabriele Gravina, në periferi të prezantimit të Turneut të Trofeve Euro 2020 në Romë.

“Ne kemi mbrojtur me forcë kufijtë e vlerave dhe rregullave të botës së futbollit. Më duket se gjithçka është kthyer në normalitet, por kjo duhet të na bëjë të reflektojmë për faktin se diçka nuk po funksionon. Është një stimul – vazhdoi ai – mjetet dhe propozimet janë të nevojshme për të parandaluar ikjet e mëtejshme përpara.

Unë nuk kam takime të planifikuara me menaxhmentin e lartë të tre kompanive, të hënën do të ketë këshill federal por asnjë formë gjykimesh ose dënimesh nuk janë planifikuar.

Sanksione? Jo, një ide që nuk është materializuar nuk mund të sanksionohet. Nëse në të ardhmen duhet të materializohen projekte në kontrast me normat ligjore, organet e drejtësisë do të vlerësojnë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu