Fati “i pashkruar” i Cahanoglu dhe rreziku i një autogoli. Jo Katarit dhe Juventusi e snobon

Fati i lojtarëve që prishën raportin me Milanin është i çuditshëm. Në këto ditë flitet shumë për vështirësitë e Gianluigi Donnarumma, tani një ish-portier kuqezi, në gjetjen e një ekipi ndërkombëtar që i garanton atij një rrogë të lartë dhe vend të garantuar titullari…

Situata e Hakan Calhanoglu është e ngjashme. Fantazisti turk është ende larg marrëveshjes së rinovimit me Milanin; sipas shumë burimeve, marrëdhënia e tij me kuqezinjtë është afër përfundimit, por edhe turku nuk e ka kuptuar ende se cila do të jetë e ardhmja e tij…

Shumë thashetheme rreth tij. E para ishte ajo në lidhje me ofertën maksimale nga Al-Duhail, një klub i Katarit që gjithashtu kishte Mario Mandzukic në skuadër.

Siç shkruan Gazzetta dello Sport, duket se Calhanoglu ishte shumë i tërhequr nga ideja për të marrë një pagë neto prej 8 milion në sezon.

Por në orët e fundit ka pasur një kthesë, për çështje më shumë të lidhura me një karrierë sportive dhe një ndalje të negociatave me Katarin.

Calhanoglu atëherë shpresoi të kthehej në dëshirat e Juventusit. Në javët e fundit shpesh është folur se si Andrea Pirlo i kishte kërkuar menaxhmentit të afronte një fantazist, një numër 10 i cili mund të ndihmojë sulmuesit. Kush më mirë se ai turk në një transferim falas?

Por ardhja e Massimiliano Allegri në vendin e Pirlos ka anuluar çdo mundësi, të paktën për momentin. Trajneri i Juventusit (i cili u kthye pas dy vjetësh) nuk po konsideron aspak afrimin e Calhanoglu, ndërsa ai synon të përforcojë rolet e tjera.

Prandaj hipoteza e Juventusit po largohet me ritme të shpejta.

Dy zbarkime të mundshme në të ardhmen, tani duken të paqarta. Calhanoglu pret propozime të reja, të cilat mund të vijnë nga Premier League ose Bundesliga, një ligë në të cilën ai la kujtime të mëdha. Por për momentin nuk regjistrohet asgjë serioze…

Nuk mund të përjashtohet që lojtari turk së shpejti do të kthehet për të konsideruar një rinovim me Milan. Marrëdhëniet midis menaxhmentit dhe shoqëruesit të tij janë mjaft të ftohta, duke pasur parasysh kërkesat e larta kontraktuale. Por Calha në thelb aspiron të qëndrojë dhe të luajë Ligën e Kampionëve si protagonist.

Gjithçka do të vendoset në 7-10 ditët e ardhshme. Calhanoglu nuk dëshiron të shkojë në Kampionatin Evropian me ide të paqarta për të ardhmen e tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu