Fantazisti kuqezi? Katër emrat e parë të Maldinit dhe plani “B” me 15 mln euro

Sigurisht që nuk është më sekret që Milani, ndër objektivat kryesorë të merkatos verore, ka kërkimin dhe identifikimin e një numri të ri 10.

Është urgjente të gjendet një playmaker qendror sa më shpejt të jetë e mundur, një zëvendësim për Hakan Calhanoglu.

Gjatë kësaj kohe ka pasur disa profile të ndjekura nga klubi kuqezi. Në plan të parë, dy emra që e bëjnë ambientin të çmendet: kolumbiani James Rodriguez dhe marokeni Hakim Ziyech.

I pari, nën drejtimin e Everton, madje u propozua nga agjenti Jorge Mendes, por merr ende një pagë shumë të lartë prej 6.5 mln eurosh dhe duhet të heqë dorë të paktën nga 1 mln euro për t’u veshur kuqezi.

Tjetri mund të jetë një dhuratë në fund të tregut nga Chelsea, por vetëm në një huazim të madh.

Nuk duhet të nënvlerësohen emrat e Dani Ceballos dhe Marcel Sabitzer.

Të vështira, duke pasur parasysh konkurrencën e gjerë në tregun ndërkombëtar.

Në veçanti, mesfushori austriak ndiqet nga klube të shumta të nivelit të lartë, të gatshëm ta rrëmbejnë atë nga Leipzig.

Sipas asaj që raportoi Sportmediaset sot, opsioni më i realizueshëm për momentin do të ishte totalisht Italian dhe do të vinte nga Seria A.

Emri i Mattia Zaccagni është ende gjallë në mendimet kuqezi.

“Fantazisti i Hellas Verona mund të jetë zgjidhja më pak e kushtueshme dhe ‘më e afërt’ për të zëvendësuar Calhanoglu. Milani e ka ndjekur dhe e pëlqen ndërsa vetë Zaccagni gjithmonë ka thënë se ai ishte një tifoz kuqezi që kur ishte fëmijë.

Milani do të kishte gati një ofertë të parë: një pjesë të parave plus kartonin mes Contit ose Caldara (ose huazimi i të dyve) në mënyrë që të ulte pretendimet e Hellas prej 15 milion eurosh.

Një zgjidhje e mundshme, por kuqezinjtë nuk janë gati të bëjnë ofertën.

Në përmbledhje, Paolo Maldini, para se të kthejë sytë te Zaccagni, dëshiron të përpiqet të afrohet me një mesfushor sulmues më prestigjioz të gatshëm për të garuar në Ligën e Kampionëve.

Nëse pistat e lartpërmendura do të ishin të shtrenjta ose të vështira, pista që të çonte te Zaccagni do të bëhej primare.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu