Fabrizio Romano: Thiago Silva donte Milanin dhe priti deri në fund! Dy motive pse nuk u krye

Kthimi i Zlatan Ibrahimovic në Milano ishte një sukses, nuk ka dyshim. Duke u kthyer në Milanello tetë vjet pas transferimit dikur, suedezi ende u tregua vendimtar pavarësisht moshës së tij të madhe.

Nuk janë të paktë edhe tifozët që gjithashtu ëndërronin kthimin e Thiago Silva, i cili u largua me Zlatan në 2012 dhe të cilit i skadonte kontrata e tij me PSG.

Një tjetër operacion transferimi falas që do t’i kishte dhënë ekipit të Stefano Pioli përvojë dhe cilësi të mëtejshme. Sidoqoftë, marrëveshja nuk është materializuar.

Thiago Silva voleva tornare Milan

Fabrizio Romano, gazetari i Sky Sport dhe sidomos i merkatos, shpjegoi për Calciomercato.com se braziliani dëshironte të bënte si Ibrahimovic: të kthehej në Milano.

Ai u bëri të ditur kuqezinjve dëshirën e tij për të veshur përsëri fanellën e Milanit. Kthimi në Milanello ishte opsioni i tij i preferuar pas përfundimit të përvojës së tij të gjatë te Paris Saint-Germain.

Thiago Silva has no problems with Zlatan Ibrahimovic

Sidoqoftë, Milan bëri disa zgjedhje të ndryshme. Thiago Silva nuk u kthye për arsye të rrogës dhe gjithashtu të moshës. Menaxhmenti i lartë bëri një përjashtim me Ibrahimovic në lidhje me të dhënat personale dhe gjithashtu i pagoi atij një pagë shumë të lartë (rreth 7 milion euro neto në sezon), ndaj ata nuk dëshironin të përsërisnin operacionin.

Mbrojtësi brazilian, si rezultat, konsideroi opsione të tjera për të ardhmen e tij dhe në fund zgjodhi Chelsea. Aventura në një ligë shumë konkurruese si Premier League është stimuluese dhe e paguar mirë.

Ekipi i Frank Lampard përbëhet nga shumë lojtarë të rinj, kështu që përvoja e Thiago Silva mund të jetë e dobishme.

Por, pak peng te Milani mbetet…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu