Fabrizio Romano: Milan, klauzola e veçantë për Pessina. E vërteta me Atalantan

Eksperti i merkatos, Fabrizio Romano, te lajmi i publikuar në Calciomercato.com ka zbuluar edhe strategjinë kuqezi të Milanit për Matteo Pessina, që ka fituar zemrën e Atalanta-s.

“Rrotacioni në fillim të sezonit është larg, pasi mesfushori erdhi nga një vit i mahnitshëm që përfundoi te Verona dhe ai gjithashtu bindi Atalanta-n për ta mbajtur: Pessina jep ekuilibër, godet kur është e nevojshme, gjithashtu lë gjurmët e tij me golin e tij të parë për bluzinjtë pas shumë paraqitjesh të  shkëlqyeshme këtë sezon.

Përgëzimet e Gasperinit nuk janë të rastësishme, pasi trajneri është i sigurt se do të vërë bast mbi të te Atalanta e ardhshme: Pessina ka kaluar dëmtimin e verës dhe tani është ngritur në nivel, gjithmonë duke mbajtur sytë e Milanit i cili vazhdon ta monitorojë atë me vëmendje të madhe për të ardhmen .

Në fakt, kuqezinjtë kanë ende një klauzolë të veçantë në dorë e cila do të ulte çmimin e kartonit me 50% nëse Milani vendos ta blejë atë nga Atalanta një ditë.

Do të jetë e vlefshme rregullisht edhe verën e ardhshme, kohëzgjatja nuk është e kufizuar dhe për këtë arsye drejtuesit e Milanit mbeten të vëmendshëm ndaj rritjes së Pessina.

Nuk është një operacion për janarin dhe mbetet i paprekshëm, por kur kanë pasur kontakte me Atalantan vitin e fundit kalendarik, Maldini dhe Massara kanë përsëritur gjithmonë vlerësimin e tyre për ish-futbollistin e Verona i cili tani është gjithashtu në ekipin kombëtar.

Dhe goli i parë është një kartëvizitë: Pessina punon për të përmirësuar veten. Hap pas hapi. Me Milanin që e vëzhgon…”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu