FABIO CAPELLO: Ky Milan më pëlqen, meritë e Piolit! Ibra? E doja unë në Itali, ndikimi i tij…

Fjalë vërtet të ëmbla ato të Fabio Capello karshi Milanit të sotëm. Ish-trajneri friulian u intervistua nga Gazzetta dello Sport për të folur në lidhje me momentin kuqezi.

Pikërisht ai që ka qenë i fundit që në 4 javët e para kishte marrë pikë të plota dhe udhëhiqte renditjen e kampionatit.

I befasuar dhe i impresionuar pozitivisht nga performanca e Milanit. Kështu Capello kurorëzoi Stefano Pioli si pronarin legjitim të ngjitjes së madhe që pas karantinës:

“Më pëlqen ky Milan: është interesant, plot gjallëri, luan një futboll të mirë. Një gjë më goditi: të gjithë luajnë me entuziazëm dhe gëzim. Falë Piolit, pasi ai ishte në gjendje të zgjidhte lojtarët e përshtatshëm për rezultatin e tij dhe fitoi besimin e mjedisit.

Stefano kaloi në heshtje momentet e vështira të sezonit të kaluar, duke u përqendruar në punë. Ai në mënyrë inteligjente menaxhoi fazën delikate të bllokimit. Lojtarët e respektojnë atë dhe kjo e tregon”.

Meritat duhet t’i jepen gjithashtu drejtuesve: “Maldini dhe Massara bënë mirë. Profili i një Milani kompakt dallohet edhe nga jashtë: Maldini, Massara, Pioli, skuadra”.

Për Ibrahimovic: “Thyeni një derë të hapur kështu duke më pyetur, pasi e doja unë Zlatan në Itali. Ai arrin të jetë vendimtar edhe në moshën 39 vjeç, sepse nuk luan për të marrë pjesë: Ibra dëshiron të fitojë.

Një kampion si ai është një forcë lëvizëse për të gjithë grupin. Të rinjtë e shohin Ibrën duke bërë maksimumin në stërvitje dhe mendojnë: nëse dikush si ai punon shumë gjatë kësaj jave, ne nuk mund të tërhiqemi”.

Capello gjithashtu vlerësoi lojtarët e tjerë: “Më pëlqejnë Bennacer dhe Kessie. i pari po rritet, i dyta ishte pak i humbur pas transferimit në Milano nga Atalanta, por ai po e gjen veten përsëri.

Calhanoglu tashmë kishte treguar talentin e tij në Gjermani dhe tani po konfirmohet. Ai është një lojtar me përvojë në moshën 26 vjeç: ka luajtur pesëdhjetë ndeshje për ekipin kombëtar turk. Dhe pastaj është Donnarumma, një portier i madh, ai që shton pikë në renditje”.

Derbin “Derbi na tregoi se Milani mund të kultivojë ambiciet. Kur vesh një fanelë si ajo kuqezi, gjithmonë duhet të synosh lart.

Sfida tha dhe që Interi ka potencial të madh dhe unë e përsëris parashikimin tim: ata janë favoritët për të fituar kampionatin, por Conte duhet të rigjejë në mentalitet disa lojtarë që përfunduan në merkato gjatë verës”.

Më në fund mbi dinastinë Maldini: “Ata filluan nga zemra e mbrojtjes me Cesare dhe arritën në sulm me Danielin. Është një djalë me cilësi. Fakti që ka pas krahëve përvojën e Paolos do ta ndihmojë atë. Dinastia Maldini kurrë nuk tradhton”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu