Europa si moral, revansh por edhe fitim ekonomik: ja sa ka arkëtuar dhe mund të fitojë ende Milani!

Fitorja për të harruar dy tronditjet në kampionat kundër Spezia dhe Inter por edhe për kualifikim në fazën e 1/8-ve të Europa League.

Kundër Crvena Zvezda, Milani po luan një ndeshje të rëndësishme në një periudhë shumë delikate të sezonit, në të cilën kuqezinjtë shfaqen në vështirësi pas një pjese dërrmuese të parë të vitit.

Ndërsa merren parasysh të gjitha vështirësitë në një kompeticion të tillë si Liga e Evropës në të cilën nuk mungojnë kandidatët e klubeve më të mira për fitoren finale, Milani ka për detyrë të kalojë raundin e parë të eliminimit në prani të një kundërshtari i cili duket se ishte asgjë tjetër veçse i papërballueshëm në ndeshjen e parë pavarësisht barazimit 2-2.

Donnarumma dhe shokët e skuadrës nuk duhet të humbin ose barazojnë 3-3 e lart për të shmangur një eliminim i cili, duke pasur parasysh momentin aktual, do të ishte mjaft i dëmshëm moralisht…

Siç ndodh shpesh kur bëhet fjalë për kupat evropiane, prestigji për një kualifikim kombinohet me çdo shpërblim ekonomik të dhënë nga UEFA për kalimin e raundit.

Nuk është Champions League, por shifrat në lojë për garën e dytë për klube evropiane janë ende të konsiderueshme.

Prania në fazën e grupeve i ka garantuar Milanit 2.75 milion euro, të cilave iu shtuan bonuse prej 570 mijë euro për çdo fitore (4) në grup me Celtic, Lille dhe Sparta dhe 190 mijë për një barazim (1).

Për më tepër, kuqezinjtë gjithashtu kanë fituar një bonus prej 1 milion euro për vendin e parë në grup.

Të ardhura të tjera nga kalimi në raundin e 32 me 500 mijë. Dhe nëse kuqezinjtë do të eliminonin Yllin e Kuq, bonusi do të ngrihej më tej me kalimin në raundin e dytë që vlen 1 milion e 100 mijë euro.

Me çerekfinalet do të arrinte 1.4, ndërsa katër gjysmëfinalistët do të grumbullonin 2.4 milion secili.

Kushdo që fiton Europa League ka të garantuar të ardhura prej 4 milion euro, një arsye më shumë që të përpiqet të shkojë deri në fund.

Në EL, Milani nuk ka shkuar kurrë përtej raundit të dytë. Në edicionin e fundit të luajtur në 2017-18, kuqezinjtë u eliminuan nga Arsenal.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu