Europa League sjell para, Milani fiton në total 10 mln euro deri tani: llogaria!

Dje përfundoi faza e grupeve të Europa League, me Milan që fitoi vendin e parë në grupin H.

Një rezultat i shkëlqyeshëm që lejon kuqezinjtë të marrin pjesë në raundin tjetër. Por është gjithashtu e rëndësishme për faktorin ekonomik.

Portali Calcioefinanza.it shpjegoi sot në detaje të gjitha të ardhurat e marra nga Milani në fund të kësaj faze të parë të konkursit UEFA.

Tashmë vetëm për pjesëmarrjen në grupet e Europa League, Milani kishte futur në xhep 5.99 milion euro. Kjo është 2.92 milion si çmim për hyrjen në këtë fazë dhe 3.07 milion për të ashtuquajturën renditje historike.

Rezultatet e marra, përkatësisht katër fitore, një barazim dhe një humbje, i sollën 2.47 milion euro Milanit, plus një tjetër milion për të shtuar për vendin e parë në grup.

Kësaj i shtohen edhe 500 mijë euro më shumë për kualifikimin matematik, të marra tashmë në javën e pestë të fazës së grupeve.

Këtyre të ardhurave duhet t’i shtohen gjithashtu të ardhurat nga market pool UEFA, të cilat, megjithatë, do të rillogariten dhe për këtë arsye do të paguhen më vonë për shkak të krizës së Koronavirusit.

Në total, Milani mund të gëzojë 9,96 milion euro në fund të grupeve. Qëllimi është të vazhdohet sa më shumë që të jetë e mundur rrugën në Europa League për një qëllim të dyfishtë: sportiv dhe ekonomik.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu