ESPN: Milanin synon afrimin me zero nga Premier League. Dekreti i rritjes e ndihmon!

Milani u kthye në Ligën e Kampionëve pas 7 vitesh mungesë të gjatë, duke humbur 3-2 në ndeshjen kundër Liverpool. Rossonerët duhej të bënin pa sulmuesin e tyre, Zlatan Ibrahimovic, duke luftuar me sëmundjet e zakonshme edhe për shkak të moshës. Në këtë kuptim, merkato mund të ndihmojë, me Milanin që synon të afroje sulmuesin e Arsenalit, Alexandre Lacazette.

Milan dhe Juventus janë ndër klubet e interesuara për të nënshkruar me Alexandre Lacazette nga Arsenali në një transferim falas, sipas prestigjozes ESPN.

Sulmuesi francez ka një kontratë që skadon qershorin e ardhshëm e cila nuk ka gjasa të rinovohet, sepse konkurrenca brenda klubit po e shtyn lojtarin të provojë një aventurë të re.

Ndërsa tani është 30 vjeç, ai do të donte një klub të aftë për të luftuar për trofe të mëdhenj dhe Topçinjtë nuk duket se i përmbushin ambiciet e tij. Ditët e fundit emri i tij është lidhur fort me La Liga, me Atletico Madrid dhe Sevilla të gatshëm për ta sjellë atë në Spanjë, por ka dy ekipe të mëdha italiane që duan ta bindin atë të provojë Serie A.

Juventus është në kërkim të një sulmuesi tjetër dhe Lacazette mund të bëhet një ide për dritaren e janarit në atë që do të ishte një marrëveshje me çmim të reduktuar.

Sidoqoftë, Milani është gjithashtu në garë, i vetëdijshëm se duhet të zëvendësojë Zlatan Ibrahimovic i cili së shpejti do të mbushë 40 vjeç. Avantazhi për dy klubet e Serie A do të ishte Dekreti i Rritjes, i cili në thelb garanton një kursim prej 50% në taksën bruto që klubi do të paguante.

Gjendja e Ibrahimovic vazhdon të monitorohet, por sulmuesi po lufton me një inflamacion të tendinit të Akilit në këmbën e tij të majtë, i cili e detyroi atë të humbasë kthimin në Ligën e Kampionëve pas shtatë vjetësh kundër Liverpoolit të mërkurën mbrëma.

Ibra foli për gjendjen e tij fizike dhe ai gjithashtu pranoi se trupi dhe mendja e tij ndonjëherë nuk pajtohen. “Për Juve, le të shohim, kam një problem të vogël me tendinën time, por përndryshe gjithçka është mirë. Nuk dua të rrezikoj pasoja, nuk dua të luaj një dhe pastaj të mungoj ne ndeshje të tjera, si vitin e kaluar. Këtë herë do të dëgjoj trupin tim pa menduar se jam Superman”

Mg Milano 12/09/2021 – campionato di calcio serie A / Milan-Lazio / foto Matteo Gribaudi/Image Sport nella foto: esultanza gol Zlatan Ibrahimovic

Inflamacioni i tendinit të Akilit nuk është një problem serioz fizik, por nuk është e mundur të përcaktohet se sa kohë do të duhet për ta zgjidhur atë: mund të zgjasë një ditë, një javë ose ndoshta edhe shume.

Situata prandaj monitorohet ditë pas dite, me shpresën se problemi do të zgjidhet sa më shpejt të jetë e mundur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu