Enigma e fantazistit, zbulohet motivi pse nuk po lëviz ende Milani!

Pas përfundimit të negociatave për kthimin e Brahim Diaz, Milani është gjithmonë në kërkim të një mesfushori shtesë sulmues për të zëvendësuar tashmë ish Hakan Calhanoglu në mënyrën më të mirë të mundshme.

Rossonerët kanë nevojë për një lojtar që di të lëvizë në mes të linjave të mesfushës dhe mbrojtjes kundërshtare.

Për formacionin dhe rreshtimin që Stefano Pioli vendosi sezonin e kaluar, mesfushori sulmues është një rol themelor.

Arsyeja pse Milani nuk do të jetë në gjendje të lërë të gjithë peshën e rolit te pothuajse 22 vjeçar Diaz (ai do të mbush 22 vjeç më 3 gusht).

Emri i mesfushorit sulmues që do të luajë pas Zlatan Ibrahimovic dhe Olivier Giroud është ende një enigmë e vërtetë.

Ka shumë lojtarë që pëlqehen dhe i interesojnë Milanit.

Paolo Maldini dhe bashkëpunëtorët e tij po testojnë terrenin mirë për secilin prej tyre, në përpjekje për të marrë atë që mund të japë më shumë garanci me kosto të ulët.

Midis kandidatëve të kualifikuar janë Ziyech, Coutinho, Josip Ilicic, Nikola Vlasic, Isco dhe Marcel Sabitzer.

Më e realizueshmja, nga këndvështrime të ndryshme, është Ilicic i Atalanta-s.

Kostoja e kartonit dhe rrogës do të ishte mjaft e ulët. Në avantazh të tij edhe fakti që ai e njeh mirë Serie A, por ekziston problemi i moshës.

Për emrat e tjerë, kompania po kërkon një marrëveshje. Kjo kryesisht për të ulur pagat që lojtarët e rëndësishëm si Ziyech, Coutinho dhe Isco fitojnë.

Të dy Mattia Zaçagni nga Verona dhe Matteo Pessina nga Atalanta duket se kanë dalë nga radarët Rossoneri.

Milani është në kërkim të një playmaker për të punuar së bashku me Diaz dhe për të ndezur sulmuesit.

Pioli nuk po ngutet për momentin, por shpreson të ketë në dispozicion skuadrën e plotë sa më shpejt të jetë e mundur.

Eksperti Luca Marchetti, sakaq, analizoi…

“Milani po pret që merkato të hapet edhe për lojtarë të tjerë dhe të ketë mundësi të ndryshme në vazhdim…

Rossonerët janë duke pritur për një rast. Nga kudo, pasi kam shpenzuar disa milion euro për të kompletuar ekipin dhe për të mbajtur ata që dolën mirë sezonin e kaluar”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu