Ende pa ekip, flet zhgënjimi i dekadës në merkaton e Milanit: Klubi më plasi në tribunë 1 vit!

Andrea Berolacci aktualisht është pa ekip. Në verën e vitit 2015, Milani e bleu atë për gati 30 milion euro nga Genoa, i dëshiruar fuqimisht nga Sinisa Mihajlovic.

Një shpërthim pritej, por përkundrazi doli të ishte një nga “flop”-et më të mëdha të dhjetë viteve të fundit në merkato.

Pas një viti në huazim te Genoa, Gattuso përsëri vendosi ta thërriste atë dhe ta mbante në skuadër, duke pasur parasysh mungesën e alternativave në mes të fushës.

Por ishte një vit shumë i vështirë dhe Bertolacci thuajse se pa kurrë fushën. Ishte viti i tij i fundit në kontratë dhe Milani vendosi ta çojë atë në një fund dhe të mos rinovojë. Një zgjedhje që ndikoi shumë në zgjedhjet e Gattusos në fushë.

Si futbollist i lirë, Bertolacci gjeti strehim te Sampdoria. Një përvojë që zgjati një vit dhe ishte gjithçka veçse e shkëlqyer.

Në fund të sezonit klubi nuk e rinovoi kontratën e tij dhe ai ishte përsëri pa një ekip në moshën 29 vjeç. Intervistuar nga Calciomercato.com, mesfushori u kthye për të folur për Milanin dhe si shkuan gjërat atë vit në tribuna.

“Unë u përjashtova sepse kisha vetëm një vit kontratë dhe zgjedhje të tjera ishin bërë deri atë moment, kështu që më thanë më vonë. U zhgënjeva sepse doja të jepja përsëri kontributin tim për Milanin, por nuk mbaj inat, përkundrazi”.

Asgjë e re sepse Bertolacci në të kaluarën ka shpjeguar vazhdimisht se si ishin gjërat.

Tani mesfushori po kërkon një përvojë të re: ai është “i ri” dhe ende mund të jetë i dobishëm për disa skuadra në Serie A dhe më gjerë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu