Emergjenca Covid-19: Sandro Tonali “zbret” te U-20. Zbulohet motivi dhe leja nga UEFA!

Federata Italiane në kaos! Rastet e pozitivitetit të gjetura në ditët e fundit në grupin e lojtarëve Under 21 e nxitën FIGC të zgjidhte Under 20 për të luajtur nesër kundër Irlandës, një ndeshje e vlefshme për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian U-21.

Në grupin Under 20 të drejtuar nga Bollini duhet të bashkohen Patrick Cutrone, Samuele Ricci, Riccardo Sottil dhe Sandro Tonali, të cilët tashmë e kanë pasur dhe e kanë kaluar Covid-19.

Këtu është njoftimi për shtyp:

“Duke pasur parasysh rastet e pozitivitetit ndaj COVID-19 që janë shfaqur ditët e fundit, në vetëdijen se ajo gjithmonë ka funksionuar në përputhje të plotë me rregulloret dhe protokollet aktuale të hartuara nga UEFA dhe FIGC, Federata si një masë paraprake dhe me një ndjenjë përgjegjësie ka vendosur që skuadra Kombëtare Under 20 do të luajë nesër në 5 pasdite në stadiumin “Arena Garibaldi-Romeo Anconetani” në Pisa ndeshjen me Irlandën e vlefshme për t’u kualifikuar në Kampionatin Evropian U-21″.

Ndeshja do të luhet me dyer të mbyllura në dispozicion të GOS (Grupi Operativ i Sigurisë) i Pisa.

Kombëtarja Nën 20 vjeç e udhëhequr nga Alberto Bollini, i cili ishte paralajmëruar ditët e fundit dhe kishte qenë në kampin stërvitor në Firence që nga e mërkura 7 tetor, iu nënshtrua testeve molekulare dy herë, të cilat të gjitha dhanë rezultate negative.

Pas largimit të Kombëtares A, ndër të tjera, U-20 u transferua në Qendrën Federale Teknike të Coverciano, ku ata po stërviten në këto ditë, me qëllim që të ishin të gatshëm në rast nevoje, siç edhe ka ndodhur.

Më në fund, në lidhje me këtë, FIGC i kërkoi UEFA-s që të ishte në gjendje të shtonte në ekipin kombëtar Under 20 lojtarët Patrick Cutrone, Samuele Rccçi, Riçardo Sottil dhe Sandro Tonali, aktualisht në Tirrenia me Under 21, të cilët e kanë marrë dhe kaluar infeksionin nga COVID-19″.

Pra, vonesa e Sandro Tonalit te transferimi kuqezi zgjati pikërisht nga infektimi i tij, i mbajtur i fshehur!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu