Elliott nuk ndalet me investimet, blen 42 mln euro “Casa Milan”. Mbaron epoka e qirasë!

Milani blen shtëpi. Klubi kuqezi – siç thuhet në calcioefinanza.it – ​​është bërë zyrtarisht pronari i ri i selisë në Via Aldo Rossi.

Milan ka fituar të gjithë ndërtesën, në të cilën ndodhet selia, me zyrat e ndryshme të menaxhimit, ku ndodhen shumica e negociatave të tregut të transferimeve (sot Casa Milan priti agjentin e Hakan Calhanoglu, Gordon Stipic).

Casa Milan gjithashtu përfshin dyqanin zyrtar, zyrën e biletave, restorantin, barin, Studios e re dhe Muzeun Mondo Milan.

Blerja – lexohet – përfundoi pasi nëntorin e kaluar Milani krijoi ndërmarrjen e re (të quajtur Casa Milan Srl), që synonte të merrte pronën në pronësi të Vittoria Assicurazione.

Milan kishte hyrë në një marrëveshje që e lejoi atë të blinte pronën nga 1 janari 2019 deri më 31 dhjetor 2020.

Prandaj, klubi vendosi të përfundojë transaksionin, i cili konsiderohet të jetë në përputhje të përsosur me strategjinë e kompanisë së fondit Elliott, duke marrë përsipër të gjithë strukturën për rreth 42 milion euro.

Më parë, Milan paguante mbi 2 milion euro në vit në tarifat e qirasë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu