“Elliott në një udhëkryq: Investime të forta ose merkato e qëndrueshme”

Në kolonat e Corriere dello Sport, Franco Order paraqiti një pyetje shumë interesante.

Në fakt, një periudhë vendimtare për kampionatin e Milan është gati të fillojë: tregu i transferimeve.

Maldini dhe Massara kanë mundësinë të vënë duart e tyre në skuadër me blerje të synuara dhe të dobishme për nevojat dhe objektivat kuqezi.

Ata mund të ushqejnë dhe të përmirësojnë zgjedhjet e Stefano Pioli, i cili do të duhet të merret me shumë angazhime midis Serisë A dhe Europa League, pa harruar Coppa Italia.

“Elliott po përballet me një udhëkryq, si në verë: në atë rast Gazidis vendosi t’i besonte Piolit dhe të linte mënjanë projektin Rangnick. Një lëvizje që doli të ishte perfekte.

Tani në Milano situata është krejtësisht e ndryshme: të gjithë po vozisin në të njëjtën anë, nga vetë Gazidis te Maldini, nga Pioli te Massara.

Uniteti i qëllimit, dhe ky është një aspekt themelor për një rrugë të suksesshme.

Por tani jemi përballur me një vendim tjetër të rëndësishëm: të bëjhet një merkato e qëndrueshme (dhe për këtë arsye, ta bëjmë atë vetëm në rast mundësish) ose të fuquzohet skuadra fort me forcime thelbësore dhe të rëndësishme”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu