Elliott donte të blinte klubin zvicerian pas Milanit | Prapaskena. Gazetari ekspert: “Ja kur mendoj se do ta shesë!”

Fondi Elliott ka marrë frenat e Milanit që nga viti 2018, pas telasheve të Yonghong Li, dhe deri më tani ai gjithmonë i ka mohuar zërat për një shitje të mundshme. Sidoqoftë, ky skenar është lehtësisht i imagjinueshëm brenda pak vitesh…

Meqenëse ky është një fond investimesh, herët a vonë ai do të dëshirojë të kthejë disa para të futura në klub. Klubit amerikan i është dashur të shpenzojë mbi 700 milionë euro për Milanin. Projekti përfshin konsolidimin e llogarive të buxhetit, rritjen e ekipit, kualifikimin e vazhdueshëm për Ligën e Kampionëve dhe ndërtimin e stadiumit.

Sipas asaj që u zbulua nga gazetari Carlo Festa në blogun The Insider në faqen e internetit Il Sole 24 Ore, Elliott mund të vlerësonte ofertat që në vitin 2022 me përfundimin gradual të pandemisë dhe me projektin e stadiumit sirtar…

Festa gjithashtu thotë se fondi i kryesuar nga Paul Singer kishte menduar gjithashtu për blerjen e Lugano Calcio, një klub zviceran.

Operacioni atëherë nuk u materializua sepse një konsorcium amerikan i udhëhequr nga sipërmarrësi Joe Mansueto mori përsipër kompaninë zvicerane…

Sigurisht që do të kishte qenë interesante të shihej se si Lugano do të përdorej nga Elliott. Ndoshta Milani do të kishte përfituar prej tij, duke dërguar disa lojtarë të rinj në Zvicër në huazim për t’i lejuar ata të luajnë vazhdimisht.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu