Elliott buzëqesh brenda dhe jashtë fushe, fitim 2 miliardë euro me një lëvizje!

Sezoni i parë dhe gjysmë i menaxhimit të Milan nuk ishte i lehtë për fondin Elliott Management Corporation. Sidoqoftë, në vitin 2020 kënaqësitë më në fund kanë mbërritur.

Skuadra e Stefano Pioli rritet vazhdimisht dhe vazhdon të koleksionojë rezultate pozitive. Vendi i parë në renditjen e Serie A nuk është rastësi.

Projekti i kryer nga Paolo Maldini dhe Frederic Massara, me mbështetjen e pronarëve dhe CEO Ivan Gazidis, po mbart rezultatet e shpresuara. Perspektivat për të ardhmen duken shumë pozitive.

Për Elliott, gjërat duket se po shkojnë mirë edhe jashtë arenës sportive. Siç raportohet nga calcioefinanza.it, fondi amerikan i Paul Singer mblodhi 2 miliardë euro nga shitja në Vodafone e 14% të Kabel Deutschland, operatori më i madh i televizionit kabllor në Gjermani.

Kompania e mirënjohur shumëkombëshe e telefonit tashmë mbante 76% të aksioneve dhe donte të rriste kontrollin e saj në kompaninë gjermane.

Pas një konflikti me Elliott, ai ofroi një çmim më të lartë (103 euro për aksionin Kabel) për aksionet e mbajtura nga fondi mbrojtës amerikan dhe marrëveshja u mbyll.

Një koleksion i shkëlqyeshëm për fondin e familjes Singer, i cili ka arsye të shkëlqyera për të festuar me gëzim Krishtlindjet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu