EL MUNDO: Pistë e re për Romagnoli! Pas Barcelona, e do një tjetër ekip në La Liga. Milani bën llogaritë e përqindjes…

Alessio Romagnoli është ndër lojtarët e ndryshëm të Milanit sot që kanë një të ardhme të pasigurt.

Kontrata e tij skadon në qershor 2022 dhe negociatat për një rinovim të mundshëm nuk kanë nisur ende.

Aktualisht mbrojtësi fiton rreth 3.5 milion euro neto në sezon, një pagë tashmë e lartë që klubi kuqezi nuk duket i gatshëm të rrisë.

Agjenti i tij Mino Raiola, megjithatë, do të donte një pagë më të lartë dhe mbetet një negociatë të komplikuar për të arritur një marrëveshjeje.

Shitja e lojtarit është një skenar i mundshëm në tregun e ardhshëm të transferimeve të verës.

Romagnoli nuk ka mungesë opsionesh për të ardhmen e tij dhe Raiola tashmë ka pasur disa kontakte. Shumë herë është folur për interesin e Juventusit, por lojtari pëlqehet edhe jashtë vendit.

Sipas Mundo Deportivo, kapiteni i Milan është në listën e mbrojtësve qendror që Diego Pablo Simeone pëlqen për të fuqizuar mbrojtjen e Atletico Madrid.

Colchoneros mund të humbasin José Maria Gimenez, i cili ka oferta nga Manchester City dhe Chelsea.

Padyshim që menaxhmenti i Atletico Madrid dëshiron të jetë gati për largimin e mundshëm të uruguajanit.

Romagnoli është një profil që i pëlqen trajnerit argjentinas dhe çmimi i kartonit të tij mund të mos jetë tepër i lartë. Duke marrë parasysh kontratën që skadon në qershor 2022, Milan vështirë se do të jetë në gjendje të shkojë përtej 25-30 milion për shitjen e mundshme të lojtarit.

Duhet të mbahet mend gjithashtu se klubi duhet t’i paguajë Romës 30% të shumës që përfundimisht tejkalon 25 milion të çmimit të transferimit.

Për shembull, nëse Romagnoli do të shitej për 30 milion, verdhekuqtë do të fitonin 30% të 5 milion eurove.

Kjo është marrëveshja që Adriano Galliani bëri në verën e vitit 2015 kur bleu mbrojtësin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu