EDHE DERBI I FEMRAVE VISHET KUQEZI! Milan shkatërron Interin 4-1! Anglezja Dowie protagoniste

Jo vetëm derbi i meshkujve, por edhe ai i femrave sheh Milanin fitues! Një sukses 4-1 nga vajzat e Maurizio Ganz në sfidën e luajtur sot në fushën kuqezi.

Ndeshja – Në pjesën e parë Milani filloi menjëherë fort dhe kaloi në epërsi në minutën e 5-të me Dowie. Numri “10” hyn në zonë dhe me një goditje të bukur mund portierien zikaltër Aprile në shtyllën e largët.

Interi barazoi pas dy minutash: Marinelli mundi Korenciova me kokë në zhvillimin e një goditje të lirë. Milani nuk dorëzohet dhe ka mundësinë të kthehet në epërsi në minutën e 9-të: Doëie pason në thellësi Giacinti, por Aprile del dhe shmang kërcënimin.

Mg Milano 18/10/2020 – campionato di calcio serie A femminile / Milan-Inter / foto Matteo Gribaudi/Image Sport nella foto: esultanza gol Valentina Giacinti

Milan duket se po kontrollon mirë ndeshjen, por është Interi që gjen golin me Marinelli.

Milani përgjigjet me një super Doëie, i cili u shërbye nga kapitenja Giacinti, por portierja e Interit përgjigjet sërish mirë.

Vetë Dowie kthen epërsinë kuqezi në 29’. Goditje këndi për ekipin e Ganz, Doëie përfiton dhe përpara portieres së Interit, Aprile, shënon 2-1.

Kalojnë disa minuta dhe në të 31 kapitenja kuqezi Giacinti realizon golin e 3-1, pasi u shërbye në mënyrë perfekte nga Rizza.

Kuqezinjtë dhurojnë spektakël dhe i afrohen edhe golit të katërt por Dowie dhe Coric shpërdorojnë, duke gjetur edhe portieren zikaltër gati!

Në pjesën e dytë Milani vazhdon të dominojë dhe realizon golin e katërt: Vitale lufton në mesfushë, topi arrin te Conc, mesfushorja godet nga distanca dhe shënon 4-1.

Interi përpiqet të reagojë dhe të ketë një shans të madh me Alborghetti, e cila nuk gjen fat.

Vitale goditi traversën në zhvillimet e këndit për Milanin që i afrohet golit të pestë. Në minutën e 60-të një goditje dënimi për Interin për faullin e Rizza ndaj Marinelli rrezikon portën kuqezi por që nuk vjen goli i dytë zikaltër.

Doëie shpërdoron shansin për 5-1, që do të kishte qenë e merituar për mënyrën se si shkoi loja. Kjo fitore e ngjit Milanin në vend të tretë me 15 pikë në 6 javë.

Milan (3-5-2): Korenciova; Vitale, Fusetti, Agard; Rizza (Nano dal 91′), Conc (Kulis), Jane, Rask (dal 62′ Mauri), Tucceri Cimini; Dowie (dal 91′ Longo), Giacinti ( dal 91′ Rinaldi).

Inter (4-3-3): Aprile, Merlo, Auvinen (dall’81’ Rincon), Kathellen, Bartonova;  Regazzoli, Alborghetti, Simonetti; Moller (Tarenzi), Mauro (Baresi dal 72′), Marinelli.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu