E përjashtoi Milanin nga Europa, tani Ceferin pendohet me lot krokodili…! Qesharak

Jemi në qershor të vitit 2019 dhe Gjykata e Arbitrazhit Sportiv të Lozanës jep verdiktin final pas atij nga Komisioni i Disiplinës në UEFA dhe Monitorimit për aspektin financiar në sajë të rregullave të FFP vendos: Milan përjashtohet nga Europa League 2019-20 dhe vendin e saj e merr Roma, ndërsa Torino do të luajë kundër fituesit midis Debrecen dhe Kukesi.

Këto janë efektet më të rëndësishme të marrëveshjes midis Uefa dhe TAS të ratifikuar nga TAS me një “dhënie pëlqimi”, përcaktimi teknik me të cilin pajtimi tregohet para Gjykatës së Arbitrazhit në Lozanë.

Në mbrëmje, Uefa, përmes dhomës gjyqësore të Trupit të Kontrollit Financiar të Klubit (CFCB), ratifikoi vendimin duke lëshuar një dekret procedural që konfirmon përjashtimin…

Përveç kësaj, pati edhe një gjobë 15 mln euro për t’u paguar nga klubi kuqezi….

Në këtë mënyrë Milani paguajti me skualifikimin nga Europa League gati 250 milion euro mbi parametrat e FFP.

Kohët kanë ndryshuar dhe klubi kuqezi ka arritur të bëhet i shëndetshëm edhe pse shifra të caktuara nuk mund t’i shpenzojë dot, por Manchester City dhe PSG, nuk patën fatin kuqezi.

Ato në Kupat e Europës luajtën edhe me shpenzime mbi 400 mln euro në një merkato vere e kështu me radhë…

Sot që 12 klubet (përfshirë Milanin) krijuan Super League, UEFA ka reaguar dhe kërcënuar me figurën e Aleksandër Ceferin, që nuk ka ndërmend të prekë Fair Play Financiar.

Kjo u deklarua nga president i konfederatës Evropiane, me rastin e kongresit të sotëm:

“Një kërcënim tjetër ka të bëjë me qëndrueshmërinë financiare. Unë e përsëris se do të dalim më të fortë nga e gjithë kjo.

Kam lexuar nga shumë lagje që duam të heqim Fair Play Financiar: Nuk është e vërtetë, absolutisht.

Por ne duhet ta përshtatim atë me nevoja të reja dhe të mbrojmë ata që po investojnë në klube, duke korrigjuar disa nga padrejtësitë që FPP mund të ketë sjellë në disa rrethana. Ne do të dalim më të fortë nga e gjithë kjo”.

Aaaa… Padrejtësi!!! Tani u kujtove nga padrejtësia zoti Ceferin, po pse nuk fole përpara 3 vitesh kur përjashtuat Milanin?!

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu