E PABESUESHME NGA “NYT”: Infantino dhe FIFA kishte dhënë leje për Super League, objektivi ishte i kuqi për Ceferin”

E pabesueshme por e vërtetë. Pas Super League së shumë diskutuar nuk do të ishte askush tjetër përveç FIFA-s.

Ky sfond i bujshëm del nga faqet e Neë York Times: gazeta e mirënjohur në SHBA kreu një hetim që zbulon pjesëmarrjen dhe miratimin e organit kryesor të futbollit në botë pas projektit separatist.

Gazetarët amerikanë shkruajnë se si tashmë në vitin 2019 klubet që synonin të krijonin Superligën (Real dhe Juventus në krye) kanë kërkuar një audiencë me FIFA.

Jo para se të kishin futur një kusht të domosdoshëm në statutet e tyre: “ok” nga institucionet ndërkombëtare të futbollit që të jenë në gjendje t’i japin jetë ligës evropiane.

Prandaj duket se dy vjet më parë filluan bisedimet midis anëtarëve të ardhshëm të Super League dhe Gianni Infantino, presidentit të FIFA-s.

Ky i fundit do t’u kishte dhënë një mandat vartësve të tij për të studiuar mirë këtë mundësi konkrete, duke vlerësuar krijimin e këtij turneu me një hap të caktuar pozitiv.

Edhe NYT shkroi se si bisedimet midis palëve filluan përmes një konsorciumi këshilltarësh të quajtur A22, si dhe njerëz të lidhur me Infantino, përfshirë sekretarin e përgjithshëm të FIFA Mattias Grafstrom.

Sfond tjetër: Vetë Infantino do t’i kishte dhënë mbështetjen e tij Superligës pasi kishte arritur një marrëveshje.

FIFA është në rregull për të krijuar një turne evropian në këmbim të pjesëmarrjes së disa prej klubeve themeluese në Kupën e re Botërore të Klubeve të nisur nga i njëjti numër një në futbollin ndërkombëtar.

Por diçka nuk shkoi mirë. Në njoftimet e para të krijimit të Superligës, UEFA dhe presidenti Aleksander Ceferin u revoltuan.

Kështu që ka ardhur kthesa e Infantino, e cila ka përjashtuar çdo mundësi mbështetjeje për klubet separatiste, duke u mbështetur në UEFA.

Prandaj edhe natyra zyrtare e një lëshimi ‘të butë’ por në kundërshtim me këtë hipotezë.

Largimi i klubeve angleze dhe, më pas, edhe i financierit JP Morgan bëri që Super League të shkrihej si akulli në diell.

Edhe pse sot Juventus, Real Madrid dhe Barcelona mbeten të lidhur me projektin me rrezikun e dënimeve dhe skualifikimeve nga garat e UEFA-s.

Por përshtypja se FIFA dhe Infantino ishin të vetëdijshëm dhe në marrëveshje duket gjithnjë e më e qartë.

Siç pohoi edhe Javier Tebas, president i La Ligas Spanjolle: “Ai është prapa Superligës, dhe unë tashmë ia kam thënë personalisht. Unë tashmë e kam thënë dhe e përsëris: pas gjithë kësaj qëndron presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu