“E meritoi dëmtimin nga Drejtësia Hyjnore…” gazetari napoletan tregohet i mjerë ndaj Ibrahimovic

Zlatan Ibrahimovic shënoi dy herë kundër Napolit të dielën në mbrëmje në San Paolo. Sulmuesi ishte në qendër të vëmendjes deri kur u zëvendësua pasi u dëmtua: goli i parë, lufta me Koulibaly (me bërryl të pavullnetshëm), dyfishimi dhe pastaj dëmtimi. Ai i bëri të gjitha.

Kritika të ashpra kanë ardhur nga Napoli ndaj Paolo Valerit, arbitrit të ndeshjes. Në konsideratë merret au bërryl ndaj Koulibaly.

Tifozët napolitanë po bënin thirrje për përjashtim (karton të kuq për Zlatan), por as i verdhi nuk arriti.

Dukej qartë se lëvizja e krahut të Ibrahimovic nuk ishte për të lënduar kundërshtarin e tij.

Një sulm i rëndë kundër Ibrahimovic erdhi nga Raffaele Auriemma, gazetari i njohur i tifozëve të Napolit.

Duke folur nga Piero Chiambretti te Tiki Taka, ai së pari analizoi episodin e bërrylit (sipas tij ishte vullnetar sepse ishte rezultat i një grindjeje midis dy lojtarëve) më pas përcaktoi dëmtimin e Zlatan me një ndërhyrje nga Drejtësia Hyjnore, pikërisht sepse duhej të ishte larguar nga fusha më herët me karton të kuq!

“Nëse Valeri do ta kishte dëbuar, ai nuk do të ishte dëmtuar. Quhet Drejtësi Hyjnore”.

Një dalje e pavend dhe sigurisht e papërshtatshme ishte ajo e gazetarit, sigurisht jo i re për këto shaka apo humore pa kripë!

Arsyeja është e qartë: ajo tejkalon kufijtë e fushës së futbollit. Për fat të mirë Ibrahimovic është shumë më i fortë se e gjithë kjo dhe do të kthehet shumë më herët sesa pritej.

Përballë moshës dhe atyre që i dëshirojnë të keqen. Pioli shpreson ta ketë atë për Parma në mes të dhjetorit, por kthimi i tij i hershëm nuk mund të përjashtohet.

Ne e dimë mirë, me Zlatan asgjë nuk është kurrë e sigurt. Dhe ai është në gjendje aq të mirë sa mund të rikuperohet shumë para kohe.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu