E mbani mend Alessio Cerci? Shikoni ku ka përfunduar! Karriera dhe parabola e pashmangshme

I quajnë parabola… Dhe ato gjithmonë shkojnë vetëm në një drejtim, poshtë. Ato në ngjitje zakonisht marrin emra të tjerë, më bombastikë…

Kur flitet për parabolë, në shumicën dërrmuese të rasteve ajo merr një konotacion negativ, zbritës.

Ky është rasti i “Thierry Henry” i Valmontone, Alessio Cerci, dikur një ndër më të kërkuarit në merkato dhe që vendosi të braktiste Italinë për të firmosur me Atletico Madrid dhe për të dhënë mesazh në sajë të bashkëshortes së tij “ne po ikim te futbolli që ka rëndësi”…

Alessio Cerci compie 31 anni: un talento incostante diventato grande con  Ventura

I rritur te Roma Allievi, ku Alberto De Rossi e stërviti atë, në një ekip që gjithashtu rreshtoi Aleandro Rosi (një Kupë Italiane dhe një Supercoppa në skuadrën e ekipit të parë) dhe Alessandro Simonetta (dy vjet në Serie B me Arezzo shpërtheu pavarësisht premtimeve të mira), Cerci, i lindur në vitin 1987, qëndroi te verdhekuqtë deri në verën e vitit 2006, duke bërë debutimin e tij në Serie A me Capello në stol.

Pastaj përplasjet e para dhe fillimi i turneut në Itali: Brescia, Pisa dhe Atalanta para se të kthehej në Romë dhe më pas nisja përfundimtare, vera 2010, destinacioni Firence.

Por, shenjtërimi vjen me Torinon, që e blen për 2.5 milion euro! Cerci gjen Ventura, i cili e kishte stërvitur atë te Pisa. Në kampionatin 2013-2014 ai gjithashtu mban rolin e sulmuesit të dytë, shënon 13 gola dhe është asistenti më i mirë i turneut me 11.

RASSEGNA MILAN – Italia, Conte promuove Cerci: “Sta facendo bene”

Në fund të sezonit, Torino kthehet në Evropë pas 19 vitesh, duke u kualifikuar për në përgatitjet e Europa League. Ai arrin kulmin me pjesëmarrjen në Kupën e Botës 2014, gjithmonë si lojtar rezervë, por gjithsesi një nga të zgjedhurit.

Në shtator 2014 ai nënshkroi një marrëveshje tre-vjeçare me Atletico Madrid për 15 milion, por nuk gjeti hapësirë ​​dhe përfundoi i huazuar te Milani.

Ku, sidoqoftë, nuk shkëlqeu, duke u dorëzuar te Genova dhe më pas te Verona dhe turqit e Ankaragucu.

Parabola tani bëhet më e pjerrët, duket aq shumë si lakorja e bursës së Ëall Street më 29 tetor 1929, ajo e së martës së zezë. Verën e kaluar ai provoi te Salernitana, ku për herë të tretë u stërvit nga trajneri Ventura.

Pas një përgatitje të gjatë për të rimarrë gjendjen fizike vetëm 54 minuta të luajtura, të shpërndara në katër segmente loje asnjëherë si titullar dhe pa lënë gjurmë.

Pastaj një dëmtim që e mban larg për një kohë të gjatë.

ALESSIO CERCI| WELCOME TO AREZZO SKILLS AND GOAL - YouTube

Tani ai do të provojë përsëri me Arezzo, me të cilin madje ka nënshkruar një kontratë tre-vjeçare. Në moshën 33 vjeç, jo një çmenduri, veçanërisht duke marrë parasysh kategorinë dhe talentin, i cili mund ta lejojë atë të bëjë një ndryshim në ato nivele…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu