“E lehtë të flasësh sot për Milanin, po kur unë e bëja… Kjaer mes më të fortëve, Theo më i miri”

Fulvio Collovati, legjendë e Italisë dhe ish-futbollist i njohur (ka veshur edhe fanellën e “Djallit”), ka folur rreth Milanit në intervistën e dhënë për MilanNeës, ku ka prekur disa tema, teksa ka thumbur jo pak ata që tani lavdërojnë kuqezinjtë por deri dje kritikonin…

Si e gjykoni paraqitjen e Milanit në “San Paolo”?

“Milani fitoi një lojë me besim të plotë në Napoli. Sigurisht, duke vuajtur edhe për disa pjesë të ndeshjes, siç është normale. Megjithatë, ai provoi se ai është absolutisht jo vetëm Ibrahimovic. Është e qartë se Ibra ka cilësi të jashtëzakonshme dhe është një finalizues i jashtëzakonshëm.

Ky është një ekip që është rritur në kolektiv, shikoni vetëm performancën e San Paolo. Nuk ka mbrojtës më të fortë se Theo Hernandez në Itali.

Bennacer dhe Kessie janë rritur në personalitet. Milani shkoi në San Paolo dhe në njëzet minutat e para ai nuk luajti një ndeshje në pritje, por me autoritet të madh.

Para së gjithash nuk ka diskutim se cili është portieri më i fortë në Itali, pasi duket qartë se çfarë është në gjendje të bëjë Donnarumma. Më pas vjen Kjaer. Unë kam qenë shumë kritik ndaj Calabria në të kaluarën, por ai ka një rritje të madhe për t’u dalluar”.

A do të jenë ndeshjet e radhës pa Ibrahimovic prova e vlerës reale të Milanit?

“Kalendari në letër nuk do të jetë i vështirë. Milani duhet të demonstrojë në këto tre ndeshje që ekipi ka fizionominë e vet edhe pa një lider si Ibra.

Zlatan finalizon në mënyrë perfekte, por topi arrin tek ai falë pjesës tjetër të skuadrës. Është e saktë të gjykohet Milani pa Ibrahimovic, ashtu si Juve nuk u gjykua kur ata luajtën pa Ronaldon ose kur Interi luajti pa Lukakun.

Janë lojtarët e tjerë që duhet të marrin përsipër ekipin dhe të tregojnë se ndryshimi i mentalitetit gjithashtu mbetet pa praninë e suedezit në fushë.

Sigurisht që pritshmëria te Milani është rritur. Unë kam parë një rritje të pabesueshme nga e gjithë skuadra”.

milan | L'Ultimo Uomo

Sa u befasuat nga performanca dhe vazhdimësia e Kjaer pas përvojave të pasuksesshme te Sevilla dhe Atalanta?

“Ai dukej si një zgjedhje të dytë, por ai u bë i pari. Ai është një nga mbrojtësit më të mirë në Serie A. Ne nuk duhet të harrojmë se si Kjaer ishte një mbrojtës i cili premtonte shumë kur ishte më i ri në moshë.

Ai është dikush i cili filloi të luajë 18-19 vjeç në Itali. Nëse dikush fillon të luajë në kampionatin e lartë italian kaq herët, ai duhet të ketë cilësi. Padyshim që te Milani ai ka gjetur mjedisin e duhur për t’u shprehur më së miri”.

Ku mund të shkojë ekipi i Pioli?

“E thoja me kohë që i duhej kushtuar vëmendje Milanit, i cili nuk duhet të ishte një ekip për t’u nënvlerësuar edhe për diçka më shumë se vendi i katërt.

Tani është e lehtë të hypësh edhe ti te autobusi kuqezi! Kuqezinjtë vazhdojnë të jenë në hije, por duhet të jeni shumë të kujdesshëm në lidhje me ekipin e Pioli.

Vërtetë që ata nuk e kanë skuadrën e nivelit të Interit dhe Juventusit, por brenda një muaji do të hapet tregu i transferimeve dimërore dhe drejtuesit do të jenë në gjendje të për të ndërhyrë aty ku duhet.

Sezoni është i gjatë. Kam parë ekipet e tjera të konsideruara favorit për lojën Scudetto dhe ato nuk luajnë si Milani. Pra, pse të mos i marr në konsideratë për luftën për titull? Unë i jap Milanit shumë kredibilitet”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu