“E kisha titullar!” Piolit i vjen keq për Ibra, por nuk vajton: “Loja dhe idetë na kanë sjellë këtu. Rritet niveli, por po ju them një bindje”

Stefano Pioli ka dalë në konferencë shtypi përkrah Simon Kjaer në ndeshjen e Champions League ndaj Liverpool, që do të jetë e para në këtë kompeticion pas shumë vitesh pas rikthimit…

Për Piolin dhe shumë lojtarë do të jetë hera e parë që luajnë në këtë kompeticion – në fakt – por trajneri kuqezi “driblon” emocionet.

Sa është rritur Milani në krahasim me një vit më parë?

“Ka pasur rritje në krahasim me vitin e kaluar. Ne kemi punuar shumë për t’u përmirësuar, fillimi ynë i sezonit tregon se ekipi e di se çfarë duhet të bëjë.

Niveli tani është ngritur, është një mundësi e shkëlqyer për të demonstruar që gjithashtu meritojmë të jemi në këtë kompeticion”.

Sa do të peshojë mungesa e Ibrës?

“Zlatan do të kishte qenë një titullar, por një inflamacion i thembrës mund të ndodhë. Ne shpresuam se ai mund të kalonte sikletin, por nuk e bëri, është e kotë të rrezikosh.

Ne kemi alternativa të vlefshme për Ibrën, këto mungesa janë pjesë e futbollit. Më duhet të zgjedh midis Rebic dhe Giroud, por ne jemi të mbuluar. Më vjen keq për Zlatan, por ai do të kthehet së shpejti”

Si ndiheni për debutimin tuaj në Ligën e Kampionëve?

“Ne jemi përgatitur si zakonisht. Unë e njoh mirë Liverpool, jemi përgatitur mirë.

Është e vërtetë që shumë nuk kanë luajtur kurrë në Ligën e Kampionëve, por ne e dimë se çfarë duhet të bëjmë.

Ne jemi përsëri në Ligën e Kampionëve falë ideve tona dhe futbollit tonë”.

A është avantazh të luash ndaj Liverpool menjëherë?

“Nuk do të ketë ndeshje të lehta në këtë grup, kundërshtarët janë të gjithë konkurues. Ne duam të shkruajmë historinë tonë në Ligën e Kampionëve, nesër është një mundësi e madhe për ne.

Respekt i madh për Liverpoolin, por edhe bindje e madhe se ne mund të bëjmë mirë”

Si është Giroud?

“Ai ishte jo mire të hënën, por është më mirë tani. Natyrisht që ai nuk i ka 90 ‘në këmbë, por ai është mirë dhe është në dispozicion. Rebic vjen nga një lojë e shkëlqyer, kushdo që luan do të jetë gati”.

Kundër Lazios bëtë presion shumë. A mund të bëjë Liverpool të njëjtën gjë me ju?

“Ne do të duhet të jemi inteligjentë në fushë. Liverpooli është gjithmonë agresiv, ata nuk presin, ne do të duhet të jemi të mirë në ngritjen e presionit të tyre me driblim ose me një pasim të gjatë. Ne do të kemi nevojë për lojëra teknike të nivelit të lartë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu