“E gjetëm Milanin të rrënuar, pak nga pak po merr formë projekti. Ibra? Kështu si e ka nisur…”

Ivan Gazidis, CEO i Milanit, dha një intervistë të gjatë për podcastin “Futbol” nga Grant Wahl:

Cilat janë momentet kryesore që çuan në rikuperimin e Milanit?

“Ka disa momente, jo një në veçanti. Mund të flas për Piolin dhe punën që ai po kryen. Erdhi në një kohë vështirësie, siç ndodh shpesh për teknikët e rinj. Solli qetësi, përqendrim, por edhe një qasje moderne.

Një person i pabesueshëm dhe një trajner i nivelit të lartë. Pastaj është Maldini, i cili si një legjendë e futbollit botëror po jep gjithçka për këtë rol të ri. Por ekziston edhe pronësia, e cila ka shlyer borxhet ndërsa klubi ishte në një situatë shumë të komplikuar. Pastaj Ibrahimovic, i cili u rikthye në lojë edhe një herë. Dhe ekipi, i ndërtuar me lojtarë të rinj që po rriten së bashku. Ka shumë histori”

Risultato immagini per gazidis

Çfarë ju shtyu të pranoni rolin e CEO të Milanit në 2018?

“Unë kam qenë një tifoz i futbollit që kur isha fëmijë dhe gjenerata ime e di se çfarë është Milani. Një klub ndërkombëtar dhe pas viteve të vështirësive, ishte një mundësi unike për mua. Në futboll ka të ngjarë që nuk ekziston asnjë klub i kësaj rëndësie. Unë e pashë një sfidë vërtet intriguese nga pikëpamja profesionale dhe mendova se ia vlente ta merrja atë.

Ne jemi akoma në aktivitet të plotë, po lëvizim në drejtimin e duhur, këtu gjithçka votohet për madhështi”.

Si ju përgatitën vitet e kaluara në MLS dhe Premier League për këtë përvojë?

“Secila prej këtyre përvojave më bëri të shoh futbollin nga një këndvështrim tjetër. Pavarësisht nga niveli i pabesueshëm i Premier League, unë gjithmonë mendoja se nga pikëpamja strategjike dhe e të menduarit të biznesit, MLS ishte në një tjetër nivel.

Në Itali, përsëri. Më shumë se Anglia, aspekti emocional, madje edhe në nivelin e pronësisë, është me të vërtetë shumë i rëndësishëm. Prandaj ka mundësi për të pastruar të menduarit strategjik, mentalitetin për biznesin edhe në Itali”.

Cilat janë strategjitë për ta bërë Milanin të rritet edhe më shumë për sa i përket rezultateve sportive?

“Kemi ardhur në një klub që ishte në një gjendje vërtet të keqe financiare. Nuk është një situatë që zgjidhet brenda natës, kërkon kohë. Edhe nëse nuk është e popullarizuar, na është dashur të ulim kostot duke u përpjekur të përmirësojmë performancën.

Kështu që ne sollëm shumë ide të reja , ne u mbështetëm në analizë dhe një departament shumë të mirë të skautëve, donim që dikush të drejtonte të gjitha këto dhe kështu që Maldini është përsëri në klub pas 10 vjetësh për herë të parë.

U përqendruam tek lojtarët e rinj, por edhe ata që donin të përmirësoheshin dhe që ishin krenarë të veshin fanellën kuqezi. Kjo vlen edhe për Ibrahimovic. Pavarësisht nga mosha e tij, kjo është një sfidë shumë romantike për të. Rikthimi i Milanit në një grup të rinjsh është një sfidë e përshtatur për të. Ne gjithashtu duhej të gjenim trajner dhe e gjetëm me Pioli”.

Dhe cilat janë planet jashtë fushës?

“Ka disa shtylla në të cilat mund të bazojmë rritjen tonë. Njëra nga këto është ajo e stadiumit. Ne luajmë në San Siro, një nga stadiumet më të bukura në botë, është një institucion për klubin dhe për qytetin e Milanos. Por unaza e parë e San Siro u ndërtua në 1924, e dyta në 1950 dhe e treta në 1990.

Një nga ato stadiume antike që nuk ka objektet e duhura të kërkuara nga sporti modern. Këtu në Itali ka nevojë për stadiume të reja, struktura të reja, gjithëpërfshirëse dhe të përshtatshme për brezin e ardhshëm të tifozëve.

Ndërtimi i një stadiumi të ri këtu në Milano është një nga përparësitë tona. Në dy vitet e fundit ne kemi bërë shumë përparim në këtë temë: kemi marrë miratimin paraprak nga Komuna e Milanos, ne kemi zhvilluar një plan për atë që ne besojmë se do të jetë stadiumi më i mirë në botë.

E gjithë kjo është e mundur sepse ekzistojnë dy gjigantë të futbollit italian, Milan dhe Inter, të cilët do të ndajnë stadiumin. Kjo do të lejojë ne të bëjmë gjëra shumë të veçanta. iali Do të jetë ikonike. Shtylla e dytë është modernizimi i klubit. Zhvillimi i  dixhitalizimit të klubit për të arritur sa më shumë tifozë në të gjithë botën.

Ne gjithashtu kemi sjellë partnerë të rinj biznesi pavarësisht nga fakti se, për shkak të Covid, periudha është shumë e komplikuar nga kjo pikëpamje.

A jeni i interesuar të zgjasni kontratën e Ibrahimovic?

“Kjo është një sfidë e madhe për të, ai po shënon shumë gola. Ai vazhdon të befasojë, madje edhe të gjithë skeptikët. Kështu që, pse jo?!”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu