E FUNDIT: “San Siro” rikthen pak tifozë, por surpriza e madhe mund të vijë për Derby della Madonnina!

Drita jeshile për 1000 spektatorë për ndeshjet e Serisë A është hapi i  parë drejt një rihapjeje më thelbësore të stadiumeve.

Një numër që shumë ende e konsiderojnë të ulët – me të drejtë- krahasuar me kapacitetin e i mpianteve, shpjegon Gazzetta dello Sport. Por, lajmi i  mirë mund të vijë së shpejti.

Në fakt, kjo u konfirmua nga Ministri i  Sportit Vincenzo Spadafora, duke konfirmuar ditët e fundit se qëllimi i shte “lejimi i  pjesëmarrjes së publikut për të gjitha sportet dhe për të gjitha kategoritë, duke ardhur për të përcaktuar një protokoll të vetëm që përfshin një përqindje të spektatorëve bazuar në kapacitetin real të strukturave dhe hapësirave”.

Sidoqoftë, nuk ka gjasa që ndryshimi dhe zgjerimi i  hapjes së tifozerisë mund të arrihet para 7 Tetorit, atëherë kur skadon dekreti aktual.

Prandaj, plani mbetet ai i  një rihapje më të fortë pas pushimit për shkak të i mpenjimeve të ekipeve kombëtare, me një “tavan” që mund të zhvendoset në 20% të kapacitetit të stadiumeve (sipas i mpiantit).

Derby - San Siro sarà tutto esaurito

Në këtë kontekst – shpjegon Gazzetta – në javën e katërt, e para pas pushimit kombëtar, ndeshja midis i nterit dhe Milanit në “San Siro”, nëse konfirmohet hapja, do të i shte e hapur për 15 mijë spektatorë.

Një opsion që, ndër të tjera, Sandra Zampa, Nënsekretarja e Shëndetësisë, kishte sugjeruar gjithashtu në javët e fundit.

“Ka frikë se ngjarjet e mëdha sportive nuk do të menaxhohen. Unë kam shpjeguar disa herë se ardhja e kaq shumë njerëzve, tubimet e pashmangshme dhe mjetet e transportit janë aspekte të një rreziku të madh.

Milan-Inter, che spettacolo a San Siro - FOTO E VIDEO

Deri më sot, janë fëmijët i talianë që kanë në dorë fatin e këtij vendi. Nëse shkojmë mirë me shkollën, atëherë mund të flasim përsëri për stadiumet. 4 tetori është pak herët, duhen 15 ditë vlerësimi.

Nëse numrat janë të mirë, nëse e marrim provën e rihapjes në mënyrë rigoroze dhe me sukses, mund të ulemi në një tryezë dhe të pretendojmë se kemi kaluar testin e parë. Për i nter-Milan në 17 Tetor mund të ketë një audiencë të madhe në San Siro, nëse sillemi mirë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu