E FUNDIT: Milani rigjen “hajmalinë” e tij për ndeshjen ndaj Lazio! Ibra dhe Theo….

Milani duhet të arkivojë absolutisht dhe menjëherë një nga javët më të pabesueshme në historinë e fundit.

Së pari bujë u hap për pjesëmarrjen në Super League (një projekt që më vonë u shkatërrua), ndërsa dje pati një nokaut të rëndë me Sassuolo.

Kuqezinjtë janë kthyer të stërviten në fushën e Milanello për t’u përgatitur për ndeshjen e ardhshme. Të hënën në mbrëmje ata do të jenë në Olimpico, mysafirë të Lazios, për një ndeshje të vërtetë direkte për zonën e Champions League.

Skuadra e Stefano Pioli do të duhet të vlerësojë se kush nga lojtarët aktualisht të padisponueshëm do të jetë në gjendje të rikuperohet.

Sipas lajmeve të fundit nga Sky Sport, Theo Hernandez dhe Zlatan Ibrahimovic mbeten në dyshime të forta.

Të dy lojtarët, duke u kthyer nga lodhja e tyre muskulore përkatëse, do të duhet të monitorohen dita ditës.

Një vendim mbi përdorimin e tyre do të merret vetëm në minutën e fundit.

Nga ana tjetër, ai që duket i gatshëm të kthehet është Ismael Bennacer.

Dhimbja e kaviljes së këmbës që e përjashtoi atë nga ndeshja e djeshme në San Siro është kaluar.

Prandaj, prania e numrit 4 në qendër mesfushës, së bashku me Franck Kessie, duket e sigurt.

Bennacer është një i paprekshëm i ekipit të Milanit. Një nga lojtarët që bëri më së shumti me Pioli: që kur Milani filloi të luante pas bllokimit, algjeriani ka pasur një performancë të shkëlqyer.

Për më tepër, numrat tregojnë se ish-Empoli është gjithashtu i domosdoshëm nga pikëpamja e rezultateve. Në katër humbjet e fundit të kuqezinjve të sezonit (me Interin, Napolin, Sassuolo dhe Manchester United) Bennacer ka qenë gjithmonë i padisponueshëm ose maksimumi në stol.

Problemi është se Bennacer ka kaluar sezonin 2020-2021 në infermieri.

Në total ai deri më tani ka grumbulluar 24 paraqitje zyrtare nga 47 ndeshje sezonale të luajtura nga Milani, midis ligës dhe kupave.

Probleme të muskujve të llojeve të ndryshme, dhimbje kavilje e këmbës dhe madje edhe një dëmtim serioz që e la atë jashtë grupit për rreth një muaj e gjysmë.

Milanit iu desh të kompensonte mungesën e algjerianit në momentet më delikate të sezonit. Tani Pioli po vë bast shumë mbi të, duke filluar nga ndeshja kundër Lazio.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu