E FUNDIT: Eriksen-Milan, rindizet “pista”! Kostot e operacionit në janar dhe pengesa e vetme

Interi dhe Milani mund të kthehen të bëjnë biznes, sigurisht jo më për stadiumin e Milanos që pritet të aprovohet shumë shpejt nga Bashkia dhe të nisin punimet.

Sipas lajmit të raportuar nga Libero Quotidiano, Christian Eriksen mund të qëndrojë në Milano, duke ndryshuar vetëm fanellën.

Nuk është sekret që Conte nuk e pëlqen fare danezin: ish-ylli i Tottenham, i cili u transferua janarin e kaluar në Itali për rreth 27 mln euro, po lufton aq shumë për të fituar një vend titullari dhe trajneri zikaltër duket se e ka humbur durimin e tij.

Ideja që po qarkullon gjithnjë e më shumë me këmbëngulje më të madhe është shitja e tij gjatë tregut tjetër të transferimeve: në sallonet e futbollit milanez – lexohet në portal – një thashethem po qarkullon me këmbëngulje, një transferim i bujshëm i Eriksen nga Interi te Milani.

28-vjeçari danez te kuqezinjtë do të gjente bashkatdhetarin Simon Kjaer. Pikërisht me këtë të fundit, sipas “Libero”, Eriksen ka pasur kontakte të vazhdueshme dhe duke qenë se janë shumë miq, mund të kenë biseduar – edhe gjatë grumbullimit kombëtar – për këtë ide të bujshme.

Libero Quotidiano flet për një shitje të mundshme për të paktën 12 milion euro. Pengesa duket se përfaqësohet vetëm nga paga, shumë 7.5 milion euro në sezon për danezin.

Christian Eriksen og Simon Kjær tager afstand fra Nadia Nadim | BT VM -  www.bt.dk

Aventura italiane – Më 28 janar 2020 ai u ble nga Interi për 27 milion euro, duke nënshkruar një kontratë të vlefshme deri më 30 qershor 2024. Danezi zgjedh të veshë fanellën me numrin 24. Bëri debutimin e tij si zëvendësues të nesërmen në Kupën e Italisë, në fitoren 2-1 kundër Fiorentina.

Në kampionat ai bëri debutimin e tij si titullar më 2 shkurt në fitoren 2-0 kundër Udineses. Më 20 shkurt ai shënoi golin e tij të parë me fanellën zikaltër në ndeshjen e parë të raundit të 32 të Ligës së Evropës kundër Ludogorets (2-0).

Më 13 qershor ai shënoi, direkt nga një goditje këndi (lojtari i fundit i Interit që e bëri këtë ishte Recoba në 2007), goli i tij i parë në Kupën e Italisë gjatë ndeshjes së dytë kundër Napolit (1-1).

Në 1 korrik, megjithatë, ai shënoi golin e tij të parë në Serie A në fitoren 6-0 kundër Brescia. Gjatë sezonit, megjithatë, ai ka vështirësi në përshtatjen me modulin e trajnerit Antonio Conte. Vështirësi që po paraqiten edhe këtë sezon.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu