E BUJSHME NGA SPANJA: Mourinho synon Romagnoli, dy oferta shkëmbimi në pjatë! Por, Milani…

Për disa ditë ka pasur zëra për një të ardhme larg Milanit për kapitenin Alessio Romagnoli. Mbrojtësi ka humbur pozicionin e tij të qëndrueshëm fillestar, edhe për shkak të ndalesave të fundit dhe dëmtimeve.

Por që nga ardhja e Tomorit në seancën e dimrit duket se kuqezinjtë kanë përparësi të tjera mbrojtëse.

Kontrata skadon në qershor 2022 dhe vështirësitë në drejtim të rinovimit duket se e largojnë Romagnolin gjithnjë e më shumë nga një qëndrim në Milano. Në verë, nuk është aq e vështirë që mbrojtësi të mund të dalë në treg, mbase edhe në një drejtim të huaj…

Ka shumë klube përkrah Romagnoli: në Itali janë Juventus dhe Lazio që mund të vlerësojnë angazhimin e tij.

Kohët e fundit madje është folur për Barcelonën, me agjentin Mino Raiola të gatshëm që t’ua propozojë atë drejtpërdrejt udhëheqësve katalanas.

Por sipas portalit Fichajes.net, propozimi i Tottenham gjithashtu do të ishte shfaqur.

Klubi anglez i drejtuar nga José Mourinho ka një dobësi për Romagnoli për disa kohë dhe për këtë arsye mund të shfrytëzojë rastin për të lëvizur konkretisht drejt kapitenit të Milanit.

Me sa duket Mourinho e ka seriozisht. Tottenhami i tij ka disa probleme në fazën mbrojtëse dhe prandaj një afrim është urgjent, veçanërisht pas eliminimit të bujshëm në Europa League kundër Dinamo Zagreb.

Romagnoli do të dukej se ishte njeriu i duhur, tek i cili Spurs tashmë kishte vendosur sytë në të kaluarën.

Nga Spanja madje shkruajnë se ‘Special One’ do të ishte gati t’i ofronte Milanit dy mundësi për të arritur te numri 13 kuqezi.

E para ka të bëjë me një shkëmbim të barabartë me qendërmbrojtësin kolumbian Devinson Sanchez. Një opsion që mund të jetë intrigues për Milanin, duke pasur parasysh që klasa e vitit 1996 është më i ri se Romagnoli dhe karakteristika shumë të ndryshme nga kapiteni aktual.

Si përmbledhje, ai është një mbrojtës shumë i ngjashëm me Tomorin për nga fiziciteti dhe shpejtësia.

Alternativa tjetër është vendosja në pjatë e kartonit të Toby Alderëeireld, i cili, megjithatë, tashmë ka mbushur 32 vjeç dhe për këtë arsye nuk do të ishte një përforcim në përputhje me projektin e Milanit.

Në fakt, klubi kuqezi duket se synon të përqendrohet vetëm tek lojtarët e të ardhshmes ose në kulmin e karrierës së tyre, jo tek ata që udhëtojnë drejt fundit të aventurës së futbollit…

LONDON, ENGLAND – AUGUST 10: Toby Alderweireld of Tottenham Hotspur gives his team instructions during the Premier League match between Tottenham Hotspur and Aston Villa at Tottenham Hotspur Stadium on August 10, 2019 in London, United Kingdom. (Photo by Julian Finney/Getty Images)

Megjithatë, ka më shumë të ngjarë që Milani, pavarësisht se është i interesuar në këto mundësi shkëmbimi, do të kërkojë të negociojë daljen nga Romagnoli vetëm për oferta parash, pa homologë teknikë.

Qëllimi i menaxhmentit është të fitojë para dhe më pas të riinvestojë mbi objektivat e identifikuara tashmë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu