E BUJSHME: Milani monitoron “makinerinë” e golave në Austri! Vlera e tij nuk tremb, por…

Nëse Zlatan Ibrahimovic shkon drejt rinovimit të kontratës së tij, Mario Mandzukic nuk duhet të zgjasë marrëveshjen me Milan.

Deri më tani përvoja e tij e kuqezi ka qenë anonime, kryesisht për shkak të lëndimeve, dhe ndjenja është se në fund të sezonit palët do të ndahen…

Paolo Maldini dhe Frederic Massara tashmë janë duke lëvizur për të marrë një sulmues të ri.

H

Stefano Pioli ka nevojë për një zëvendës Ibra i cili mund të japë garanci të mira edhe në nivelin fizik, si dhe për sa i përket golave.

Emrat e Dusan Vlahovic të Fiorentina dhe Andrea Belotti të Torinos kanë qarkulluar për ditë me radhë. Por ato nuk janë të vetmet për të cilat menaxhmenti po mendon.

Një nga sulmuesit e ndjekur nga Milan këtë sezon është Patson Daka, një 22-vjeçar zambian që vesh fanelën e Salzburg.

Sipas asaj që u zbulua nga Milan Reports, klubi kuqezi vëzhgoi nga afër lojtarin që shënoi 30 gola dhe 8 asist në 32 paraqitje të sezonit deri tani. Maldini dhe Massara e pëlqejnë shumë.

Vlerësimi i Daka është rreth 25-30 milion euro. Salzburg afroi qendër sulmuesin në Zambia në vitin 2017 dhe i besoi.

Në seancën tjetër të verës në tregun e transferimeve ai mund të buxhetojë një fitim të konsiderueshëm kapitali me shitjen e tij.

Milani është i interesuar, por ka edhe klube të tjera në gjurmët e qendërsulmuesit afrikan.

Në Premier League janë kryesisht Liverpool, Manchester United dhe Arsenal që mendojnë për këtë.

Tabloidi Daily Star tregon këto tre ekipe si pretendente në garën për Daka.

Nuk do të jetë e lehtë për Milanin të mposhtë konkurrencën nëse vendoset të fillojë një negociatë.

Për më tepër, nuk duhet harruar që Salzburg është në pronësi të Red Bull dhe se shpesh lojtarët më të mirë të ekipit austriak kalojnë përmes Leipzig (një klub tjetër i gjigantit të pijeve energjike) përpara se të bashkohen me një Evropian të madh.

Kjo rrugë nuk duhet të përjashtohet edhe për 22-vjeçarin zambian. Shumë do të varet nga ofertat që mbërrijnë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu