Dy vite më parë u ftua në Milano familjarisht dhe po firmoste… Sot talenti francez pëlqehet ende!

Midis talenteve të rinj të afruar nga Milan këto ditë është edhe Janis Antiste, një sulmues 18-vjeçar i Toulouse. Udhëheqësi i skautëve, Geoffrey Moncada, e ka ndjekur nga afër gjatë gjithë këtij sezoni.

Në 15 paraqitje në Ligue 2 ai shënoi 6 gola dhe 2 asistime duke treguar cilësi të mira.

Nuk do të jetë e lehtë për ta siguruar, sepse klubi vendas do të përpiqet të bëjë sa më shumë para dhe ka konkurrencë për të mposhtur.

Sidoqoftë, kontrata e djalit skadon në qershor 2022 dhe për këtë arsye duhet të shitet deri në verën e ardhshme.

Sot gazeta Tuttosport zbulon se Antiste në pranverën e vitit 2018 ishte i ftuar në Milano me familjen e tij për të vizituar ambientet e klubit kuqezi.

Stefano Luxoro, atëherë i ngarkuar me tregun e transferimeve në sektorin e të rinjve të Milanit, takoi edhe familjen e djaloshit.

Megjithëse ishte arritur një marrëveshje, familja e Antiste donte që futbollisti të mbaronte shkollën në Francë.

Marrëveshja nuk u krye dhe Toulouse më pas ndryshoi menaxhim dhe e bëri atë debutues ndërsa ishte ende i mitur në ekipin e Parë. Ai më vonë nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale.

Milani nuk e ka humbur nga sytë e tij. Moncada dhe skautët e tjerë ishin në gjendje të vlerësonin rritjen e tij. Tani do të jetë e nevojshme të shihet nëse kompania do të vendosë të bëjë goditjen.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu