Dy gjigantët amerikanë financojnë superprojektin e stadiumit: 1.2 miliardë euro kosto!

Dje Milani dhe Interi bënë një hap të ri drejt ndërtimit të stadiumit të ri. Të dy klubet kanë depozituar pranë Bashkisë integrimin e studimit të fizibilitetit dhe planin ekonomik dhe financiar të projektit të përmirësimit të San Siro. Tani pritet reagimi nga politika.

Në këtë drejtim, Pierfrancesco Maran, këshilltari i planifikimit të qytetit në Milano, lëshoi ​​deklaratat e mëposhtme të raportuara nga Repubblica.

“Për ne është pozitive që, përkundër periudhës, shumë projekte strategjike në qytet po vazhdojnë, siç demonstron ky propozim.

Nga e hëna zyrat do të fillojnë analizën në mënyrë që përgjigjja të jetë sa më e shpejtë”.

Të dy klubet shpresojnë të marrin një “po” nga administrata e qytetit milanez sa më shpejt të jetë e mundur. Ata plotësuan të gjitha kërkesat nga Palazzo Marino, veçanërisht ato në lidhje me vëllimet e zonës tregtare dhe konvertimin e objektit aktual sportiv San Siro.

Ekziston besim, edhe nëse procesi për të ndërtuar vërtet punën është akoma i gjatë.

高盛的投资建议靠谱么? - 知乎

Sipas asaj që u zbulua nga Milano Finanza, plani ekonomiko-financiar i paraqitur nga Milano dhe Inter për projektin e stadiumit u zhvillua brenda nga klubet dhe kishte mbështetjen financiare të gjigandëve bankarë amerikanë Goldman Sachs dhe JP Morgan. Investimi i përgjithshëm për projektin është me vlerë 1.25 miliardë euro, i ndarë në mënyrë të barabartë midis dy klubeve të futbollit.

JP Morgan shakes up leadership of its investment bank : CityAM

Ndërmarrja përfundimtare për ndërtimin e një objekti të ri sportiv, për rinovimin e Giuseppe Meazza dhe për ndërtimin e zonës tregtare përreth duhet të arrijë midis tetorit dhe nëntorit 2021.

Procesi burokratik ende përfshin hapa që Milani dhe Interi shpresojnë të kenë sukses të kaloj pa probleme.

Duhet të theksohet se vitin e ardhshëm do të ketë zgjedhje komunale dhe klubet shpresojnë se kjo nuk përbën një frenim në qëllimet e tyre. Do të duhen tre vjet për të ngritur stadiumin e ri, shpresojmë të jemi në gjendje ta inagurojmë atë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu