“Dy ekipe mbi Milanin, më mirë që nuk beson askush… Miku im Kessie, rinovo. Mbi Calhanoglu, Donnarumma dhe shiritin…”

Nuk ka dyshim për vlerën e Davide Calabria, i cili është rritur shumë në sezonin e fundit dhe ka ende vend për përmirësim.

Mbrojtësi i krahut ka blinduar krahun e djathtë teksa në vitet e mëparshme ishte një rezervë.

Milani e ka konfirmuar atë me një kontratë të re deri në qershor 2025, duke rregulluar pagën e tij dhe duke i treguar atij shumë besim.

Lojtari i Brescia ndjen ngjyrat kuqezi dhe kurrë nuk ka menduar t’i lërë ato. Ai u rrit në sektorin e të rinjve dhe të imponosh veten në ekipin e parë është një arritje e madhe.

Calabria dha një intervistë për Corriere dello Sport dhe ishte në gjendje të shprehte mendimet e tij mbi lamtumirën e Gianluigi Donnarumma, i cili u transferua te PSG falas:

“Në këtë histori ka gjëra që ne nuk i dimë: të gjithë kanë bërë zgjedhjet e tyre dhe kanë përgjegjësitë e tyre.

Nëse është apo jo e drejtë që karriera e tij të vazhdojë te PSG, do ta shohim në vazhdim.

Kur merr një vendim të tillë është sepse beson se është më e mira për rrugën e rritjes profesionale. Është një zgjedhje e respektueshme”.

Mbrojtësi i Milanit u pyet gjithashtu në lidhje me vendimin e Hakan Calhanoglu, i cili si Donnarumma nuk rinovoi dhe shkoi te Interi falas:

“Gjithashtu në këtë rast nuk e di dinamikën e negociatave dhe nuk më pëlqen për të komentuar mbi zgjedhjet e të tjerëve.

Nëse mendoi se kishte të drejtë, bëri mirë që shkoi te Inter. i uroj më të mirën dhe do të jem i lumtur ta shoh përsëri në derbi, por jini të sigurt se do të jap gjithçka për ta mposhtur”.

Davide shpreson se gjërat do të shkojnë ndryshe me Franck Kessie, ai ka një kontratë që skadon vitin e ardhshëm dhe shpreson që ajo të rinovohet:

“Unë kam një marrëdhënie të mrekullueshme me Franck dhe shpresoj se ai do të gjejë një marrëveshje për një zgjatje kontrate.

Ne të dy na skadonte kontrata në vitin 2022: unë zgjidha gjithçka shpejt dhe tani varet nga ai.

Kessie është themelor për ekipin dhe Milani është një nga klubet më të rëndësishme në botë: shpresoj ta kem përsëri si shok skuadre”.

Lojtari i Rossonerëve sheh dy skuadra më të forta se ajo e Stefano Piolit në Serie A dhe përmend emrat e tyre: “Interi është një hap para të gjithëve sepse ata janë kampionët italianë dhe për këtë arsye favorit i detyrueshëm.

Menjëherë pas kam vënë Juventusin e Allegrit, i cili, si organikë dhe tavan rrogash, janë të pashembullt”.

Calabria gjithashtu foli për Milanin, i cili kthehet në Ligën e Kampionëve dhe synon të luajë një sezon të shkëlqyer 2021/2022:

“Ne duhet të përpiqemi të bëjmë më të mirën. Vitin e kaluar përfunduam të dytët dhe askush nuk mendoi se mund ta arrinim atë rezultat. Nëse askush nuk beson te ne tani, aq më mirë. Qëllimi është të vazhdojmë të përmirësohemi”.

Së fundi, një koment për shiritin e kapitenit, duke pasur parasysh se Alessio Romagnoli nuk është më titullar dhe se ai ka një të ardhme të pasigurt: “Në skuadër, unë jam ai që kam veshur fanellën e kuqezinjve për disa sezone. Sidoqoftë, ai i grupit do të jetë një debat i brendshëm.

Pioli e di atë që unë mendoj dhe unë e di atë që ai mendon. Nuk e ndryshon jetën time të kem një copë lecke në krah, por nuk e fsheh faktin se të qenit kapiten i Milanit do të më bënte krenar”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu