“Duan të shkatërrojnë kampionatin!” Vjen akuza e rëndë për hetimin mbi Ibra-Lukaku!

Diskutimet vazhdojnë mbi grindjen që përfshiu Zlatan Ibrahimovic dhe Romelu Lukaku në Coppa Italia gjatë derbit Inter-Milan (në pjesën e parë pati një konfrontim mes dy sulmuesve dhe me fjalë ofenduese)

Prokuroria Federale ka vendosur të nisë një hetim dhe të gjithë po presin rezultatin. Sipas “Tuttosport” kohët nuk do të jenë të nxituara dhe vështirë që vendimi të vijë përpara derbit Milan-Inter të kampionatit më 21 shkurt.

Të dy lojtarët rrezikojnë një skualifikim më të rëndë pasi Gjykatësi Sportiv bëri thjesht detyrën e zakonshme duke u marrë me ndëshkimet e fushës nga arbitri Valeri.

Belgu mori të verdhë dhe u skualifikua për një ndeshje në Coppa Italia pasi plotësoi numrin e kartonëve, ndërsa suedezi mori të kuq dhe vlen vetëm një ndeshje jashtë në Coppa Italia 2021-22.

Gazeta Libero ka shprehur sot qëndrimin e saj kundër çdo mase të mëtejshme kundër Ibrahimovic dhe Lukaku. Gazeta e njohur vendos titullin vijues: “E gjitha për një grindje. Hetimi i Ibra dhe Lukaku: duan të prishin kampionatin”.

Libero

Në artikull është shkruar se “Palazzo” ka ngritur një hetim për tifozët politikisht të saktë: “Njerëzit e respektuar kërkojnë ashpërsinë maksimale të nenit 28 të Kodit të Drejtësisë Sportive. (…)

Nëse do të imponoheshin skualifikime të mëtejshme (mbase në kampionat) për një episod aq të qartë drita e diellit, me helm të pastër derbi të shtuar me dozën e mospëlqimeve personale, atëherë kjo do të shkatërronte futbollin. Thashethemet nuk janë asgjë përpara kësaj”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu