Dritë në fund të tunelit, kryebashkiaku i Milanos rrëfen takimin për stadiumin: Mora nga Interi garanci!

Siç u tha disa ditë më parë, ka shumë më shumë optimizëm në lidhje me ndërtimin e stadiumit të ri të Milanit dhe Interit.

Takimi sqarues midis kryebashkiakut të Milanos Beppe Sala dhe presidentit zikaltër Zhang zhbllokoi situatën.

Dyshimet kryesore në lidhje me ndërtimin e stadiumit të ri qëndronin rreth klubit të menaxhuar nga Suning, pasi ai po kërkonte investitorë të rinj dhe Sala kishte nevojë për garanci afatgjata.

Sidoqoftë, takimi midis palëve dha një rezultat pozitiv. Dinamikat e dialogut u treguan nga vetë kryetari i Milanos, i cili theksoi se nevoja kryesore ishte të dinin nëse Zhang do të qëndrojë në krye të klubiti për vitet e ardhshme.

“Për stadiumin dhe për gjithçka tjetër është e rëndësishme që Zhang të mbetet në krye të Interit.

I bëra Zhang një pyetje specifike, stadiumi është një projekt që do të kërkojë shumë vite punë, a do të qëndrojë te Inter për vite me radhë dhe ta kontrollojë atë?

Ai u përgjigj: për mënyrën se si është futbolli sot dhe për efektin e pandemisë është e vështirë për të fituar, për ne ishte një investim në komunikim dhe promovim dhe deri më tani ne kemi shpenzuar 400 milion euro, kështu që unë nuk do të heq dorë tani dhe garantoj që familja ime do të mbetet në krye të Interit për shumë vite që do të vijnë”.

Beppe Sala përfundoi duke thënë: “Duhet besim te puna për të rimodeluar një lagje dhe ne e dimë që San Siro është një nga lagjet më delikate dhe popullore në Milano. Është e nevojshme të jesh i sigurt për personin me të cilin ke të bësh” .

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu