Drejtori i MN: “Szoboszlai kthehet në krye të listës së Milanit! Ja çfarë po ndodh me Calhanoglu…”

“Dominik Szoboszlai mund të largohet nga Salzburgu në janar ose qershor. Pozicioni i lojtarit dhe agjentit të tij është bërë i qartë disa javë më parë dhe Milani është kthyer për ta vendosur talentin hungarez në krye të listës së nënshkrimeve të mundshme.

Drejtuesit kuqezi janë shumë të vëmendshëm ndaj lojtarëve më të mirë në Evropë dhe Szoboszlai bie plotësisht në këtë kategori.

Milan, intrigo Calhanoglu: torna di moda Szoboszlai - Tuttosport

Talenti i lindur në vitin 2000 ka qenë afër Milanit dy herë. Herën e parë në janar 2020 me Zvonimir Boban i cili kishte kontaktuar me agjentin e tij, dhe më pas në verë kur revolucioni Rangnick dukej i pashmangshëm dhe trajneri gjerman kishte pasur disa bisedime të avancuara me djalin.

Dy herë Szoboszlai ishte shumë pranë veshjes së fanelës kuqezi, një shenjë e kënaqësisë absolute me të nga drejtuesit e Milanit, por edhe një vetëdije për kostot.

Szoboszlai ka një klauzolë prej rreth 25 milion euro dhe performanca në nivele shumë të larta në këtë fillim të sezonit (tashmë 3 gola në Champions League) e ka ekspozuar lojtarin në një vitrinë të madhe mediatike, kështu që ka disa klube që kanë treguar më shumë se një interes i thjeshtë me stafin e lojtarit.

Milani është i pranishëm në këtë rrjet të interesuarish, por janë edhe Arsenal, Bayern dhe Leipzig dhe shumë klube që nuk kanë dalë publikisht.

Kuqezinjtë do të dëshironin të provoninb, por së pari duhet të zgjidhin çështjen Calhanoglu, sepse nga një këndvështrim numerik skuadra do të ishte e plotë nëse do të rinovohej.

Problemi, sidoqoftë, mbetet rinovimi i turkut dhe kjo lë më shumë sesa një pikëpyetje për Szoboszlai.

Kërkesa ekonomike e Calhanoglu është shumë e lartë, ai do të donte më shumë se dyfishin e 2.5 milion eurove aktuale, ndërsa Milani ka shkuar në 3.5 milion dhe vështirë se do të shkojë më tej.

Shpresa e Maldini është që Calhanoglu të bindë veten të qëndrojë me një pagë më të ulët, duke përfshirë edhe momentin e krizës që po kalon sistemi i futbollit, i përcaktuar si “kolaps” për shkak të Covid nga shumë presidentë dhe menaxherë të Serisë A.

Klubi ka ekspozuar veten publikisht duke folur për “besim” në rinovimin e turkut, por aktualisht nuk ka pasur shumë hapa përpara.

Pra, nëse Calhanoglu do të rinovonte do ta bënte me shifrat që klubi dikton, përndryshe ai mund të linte kuqezinjtë në një transferim falas në fund të sezonit dhe në atë rast Milani do të shtynte për Szoboszlai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu