Drejt Spezia-Milan, formacioni kuqezi: plani i Piolit!

Rotacioni, pjesërisht i detyruar, i parë dje te Milan-Venezia ishte gjysmë bindës. Nuk është rastësi që ndeshja e mesjavës u zhbllokua vetëm në pjesën e dytë, kur Stefano Pioli vendosi të përfshijë disa lojtarë titullarë në fushë.

Bërja e zgjedhjeve me rotacion është një qëndrim i rëndësishëm për një skuadër si Milani, i cili përveç kampionatit po luan edhe një rol kryesor në Ligën e Kampionëve. Por në këtë fazë të sezonit zgjedhja për t’u përqëndruar te lojtarët me besueshmëri të caktuar duket të jetë më e matur.

Kjo është arsyeja pse kundër Spezia, në ndeshjen e së shtunës në orën 15:00 pasdite, Pioli tashmë do të kishte vendosur të kthehej në zgjidhjet e vjetra të dashura. Ndalohet rotacioni dhe kthehen nga minuta 1′ disa titullare, duke pritur për të kontrolluar kushtet fizike të disa të demtuarve.

Dje kundër Venecias, Pioli ndërmori një rrezik duke e nisur me disa lojtarë nga minuta e 1 të cilët konsiderohen jo lojtarë vërtet titullar. Vetëm mendoni për Gabbia, Ballo-Touré ose Florenzi. Të gjithe do të ulen në stol në La Spezia.

Sipas Tuttosport, do te kete kthim në origjinë. Në stadiumin Picco, Milani do të gjejë veshjen më të përshtatshme: gati për t’iu kthyer titullareve elementë të tillë si Tomori, Theo Hernandez dhe Saelemaekers, qe dje ndryshuan fatin e ndeshjes.

Franck Kessie gjithashtu kërkon hapësirë ​​dhe mund të kthehet nga 1 ‘duke zënë vendin e një midis Tonali dhe Bennacer, të dy shumë pozitiv dje. Dyshimet mbeten te Calabria: nëse mbrojtësi do të shërohej, ai mund të kthehej menjëherë për të vepruar në krahun e djathtë, përndryshe Kalulu duhet të konfirmohet.

11-tshja e mundshme ndaj Spezias: (4-2-3-1) Maignan; Kalulu (Calabria), Tomori, Romagnoli, T. Hernandez; Kessie, Tonali (Bennacer); Saelemaekers, B. Diaz, Leao; Rebic.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu