Drejt Milan-Benevento: të paktën 3 ndërrime për Stefano Piolin… “Trajneri i pakënaqur nga dy lojtarë…”

Pasi ka arkivuar një javë shumë të ndërlikuar dhe më të vështirën e muajve të fundit, Milani duhet të fokusohet te Benevento, që është kundërshtari i radhës dhe lufton për mbijetesën…

Nuk do të jetë e lehtë të harrohen kaq shpejt dy humbjet radhazi ndaj Sassuolo dhe Lazio, që kanë ndërlikuar ecurinë drejt Champions dhe shohin kuqezinjtë në vend të pestë momentalisht.

Në mes, edhe Super League dhe dështimi i një ideje të lindur nga Real dhe Juventus dhe që ka përfshirë edhe kuqezinjtë.

Ndryshimi i pashmangshëm. Stefano Pioli, siç raportohet nga Gazzetta dello Sport, do të kishte në mendje disa ndryshime në formacionin startues të Milanit i cili do të sfidojë ekipin e Inzaghit të shtunën e ardhshme, gjithashtu i dëshpëruar për pikë për të shpëtuar nga rënia në kategori.

Performanca ndaj Lazio nuk e zhgënjeu trajnerin kuqezi, i cili në pjesën e parë pa Milanin më lart se rivalët, por jo shumë konkret përpara portës. Në këtë kuptim, ai duhet të ndihet më komod: kthimi i Zlatan Ibrahimovic në qendër të sulmit duket i qartë.

Kështu që Ibrahimovic do të fillojë të shtunën titullar pasi humbi ndeshjet e fundit zyrtare të Milanit. Numri 11 dëshiron të festojë rinovimin e kontratës së tij duke tërhequr ekipin e tij drejt fitores.

Por gjithashtu duke iu rikthyer shënimit: Ibra nuk ka shënuar në Serie A që nga 21 marsi i kaluar kundër Fiorentina.

Jashtë Mario Mandzukic, i cili përkundër dëshirës dhe frymës së sakrificës ka treguar se nuk ka një gjendje të mjaftueshme atletike.

Pioli u kërkon sulmuesve të tij shumë lëvizje dhe punë të pisët për futjet e shokëve të tij të skuadrës në zinë. Kroati ndaj Lazios nuk zgjati më shumë se 45-50 minuta autonomi.

Lajme të tjera të mundshme në mbrojtje. Alessio Romagnoli duhet të gjejë pozicionin e tij fillestar në mes të vijës së katër mbrojtësve.

Kapiteni kuqezi, i rikthyer në fushë në fund të Lazio-Milan, do t’i japë pushim Fikayo Tomorit. Anglezi vazhdon të vlerësohet, por të hënën në mbrëmje ai ishte ndër më të këqijtë në fushë dhe ka pasur probleme të vogla fizike.

Më në fund, shans i mundshëm për Rafael Leao nga minuta e 1-të. Portugezi i vendosur si qendër sulmues ka treguar se nuk është i qetë.

Më mirë si një anësor i majtë, me licencë për t’u centralizuar dhe për t’u bërë sulmues i dytë gjatë manovrës.

Pioli do të mendonte ta rifillonte me portugezin në vend të Ante Rebic, i cili ishte gjithashtu shumë i butë dhe i nxituar kundër Lazio.

Formacioni i mundshëm i Milanit anti-Benevento: (4-2-3-1) Donnarumma; Calabria, Kjaer, Romagnoli, T.Hernandez; Kessie, Bennacer; Saelemaekers, Calhanoglu, Leao; Ibrahimovic.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu