Drejt Juve-Milan, Pioli detyrohet të bëjë rotacion: disa ndryshime në formacion!

Pas humbjes së Anfield kundër Liverpool, tashmë është koha për të menduar për kampionatin e Serie A.

Pas Lazios, Milan do të përballet me një tjetër përplasje direkte këtë fundjavë: një ndeshje e vështirë jashtë fushe kundër Juventusit të ish-trajnerit Allegri.

Rossonerët mund të kenë një mundësi vërtet të rëndësishme, të krijojnë një hendek të rëndësishëm me bardhezinjte duke i shkëputur ata me 11 pikë në rast fitoreje.

Në fakt, tashmë ka 8 pikë diferencë midis dy skuadrave, me Juventusin që ndalet në një pikë në tre ndeshjet e para të ligës.

Nëse kuqezinjte gjejne tre piket, ata do të fillonin të mendonin për një sprint hipotetik Scudetto. Por është shumë herët për të folur për objektiva në ndeshjen e katërt në Serie A. Sezoni është ende i gjatë dhe ka shumë për të menduar lojë pas loje, duke qenë se këtë vit angazhimet do të jenë më të ashpra dhe më të përsëritura.

Para së gjithash, duhet të ruhen lojtarët. Me Ligën e Kampionëve në mes, Stefano Pioli ka detyrimin të zbatojë rrotullime inteligjente në mënyrë që ekipi i tij të marrë frymë dhe të rikuperojë forcën.

Kjo është pikërisht ajo që trajneri po zhvillon pas ndeshjes rraskapitëse kundër Liverpoolit. Disa ndryshime të formacionit.

La Gazzetta dello Sport bën një fokus të rëndësishëm në formacionin e mundshëm të Milanit kundër Juventusit të dielën. Pasi gëlltiti një zhgënjim tjetër për shkak të dëmtimit të Ibrahimovic, i cili me siguri do të humbasë ndeshjen kundër Juventusit, Pioli duhet të mendojë për ruajtjen e atyre që shpenzuan të gjithë forcën e tyre në Ligën e Kampionëve.

Prandaj, disa ndryshime priten ne krahasim me skuadrën anti-Liverpool. Para së gjithash, në mesfushë ka shumë të ngjarë të jete kthimi o Sandro Tonali. I riu është shëruar plotësisht dhe do të zërë vendin e një Ismael Bennacer jo të shkëlqyer.

Në mbrojtje, parashikohet kthimi i Alessio Romagnoli (tashmë titullar kundër Lazios), me Simon Kjaer i gatshëm të kthehet në stol pasi dha gjithçka kundër Reds të mërkurën. E njëjta gjë vlen edhe për Alexis Saelemaekers. Alessandro Florenzi është favorit nga minuta e 1 kundër Juventusit në vend të belgut.

Një balotazh i rëndësishëm që duhet shpërbërë është ai që ka të bëjë me sulmin. Sipas Gazzetta, Oliver Giroud është padyshim favorit si titullar, pasi Ante Rebic e përfundoi ndeshjen kundër Liverpoolit pa oksigjen dhe personalisht i kërkoi Piolit që ta zevendesonte.

Por me sa duket, kroati do te doje te luaje nga minuta e pare duke pasur parasysh ndjenjën e mirë që po krijon me rolin e sulmuesit të parë. Ai mbetet ndër kandidatët për pozicionin fillestar.

MILAN: Maignan; Calabria, Tomori, Romagnoli (Kjaer), Theo Hernandez; Kessie, Tonali; Leao, Brahim Diaz, Florenzi (Saelemaekers); Giroud (Rebic).

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu